10 milyon liralık siber dolandırıcılık

 20100213091110_kart15 bin kredi kartını kopyalayıp 10 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi. Gözaltındaki 48 kişiden 34’ü tutuklandı.

Ankara Bilişim Polisi, son yılların en büyük operasyonunda Amerika’dan Japonya’ya kadar 15 bin yabancının kredi kartını kopyalayan ve toplam 10 milyon TL’lik vurgun yapan çeteyi çökertti. Eş zamanlı, 7 ilde gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan, biri 18 yaşından küçük 48 kişiden 34’ü tutuklandı. İnterpol, şebekeye destek sağlayan hackerların yakalanması için harekete geçti.

TAKİP 10 AY SÜRDÜ

Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı’na 10 ay önce gelen bir ihbarda Türkiye üzerinden yurtdışında yaşayan bazı şahısların kredi kartlarının kopyalanarak para çekildiği belirtildi. Bunun üzerine çalışma başlatan Polis, ‘Cambaz’ kod adı verilen operasyonda siber takip yöntemlerini kullandı ve izi sürülen zanlıların Ankara, İstanbul, Adana, Gaziantep, Antalya, Aydın ile Bursa’da bulunduğunu belirledi. A.A. liderliğindeki çetenin, yurtdışında yaşayan yabancıların kredi kartı bilgilerini ele geçirdiğini belirleyen dedektifler, bu bilgilerin boş kartlara kopyalandığını hesapların boşaltıldığını tespit ettiler. Çetenin yabancıların kredi kart bilgilerine ulaşmak için yurtdışında bulunan elamanları aracılığıyla hackerları bulduğu anlaşıldı. Örgütün hackerlara kartlardaki para limitleri ve paket bilgi karşılığında 700, bin ve 2 bin dolar arasında ücret verdiği belirlendi. Hackerların yabancıların kredi kartı bilgilerini banka, online alışveriş ve kontör sağlayan sitelere girerek aldığı belirlendi. Kredi kartı bilgileri hackerlar aracılığıyla kopyalanan bir İngiliz’in 100 bin dolarının çekildiği saptandı. Operasyonda 1 adet kart kopyalama, 20 adet pos cihazı, 22 adet bilgisayar, 2 adet tabanca, 1 adet gaz tabancası da ele geçirildi.

KOCAELİ’NDE DE BAŞKA ÇETE

Öte yandan Kocaeli’de sahte belgelerle kredi çektikleri 5 bankanın 5 milyon 600 bin lirasını dolandırdıkları iddia edilen 30 kişiden 16’sı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top