“28 ŞUBAT KAFASI İLE BİLİM ÜRETİLEMEZ”

“28 ŞUBAT KAFASI İLE BİLİM ÜRETİLEMEZ”

Eğitim Bir-Sen Bursa 2 No’lu Şubesi Şubat Ayı İl Divan Toplantısını geniş bir katılımla Özel Bursa Büyük kolejinin ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

Toplantıda İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Sağlam da “Eğitime Farklı bir Bakış ” başlıklı bir seminer gerçekleştirdi.

Eğitimin tarihsel sürecinden bahseden Prof. Dr. İsmail Sağlam,  “Günümüz eğitimi seküler ve materyalist bir kıskaca girmiştir. Her şeyden önce öğretmen eğitiminde bir reforma ihtiyacımız var.  Öğrenme, öğretme, kültür ve medeniyet arasında müspet bir ilişki kurulması gereklidir. Bu geçiş olmadığı takdirde talebe hikmete erişemeyecek ve kısır döngü içine hapsolacaktır” şeklinde konuştu.

Divan toplantısında yaptığı konuşmada 28 Şubat darbesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Bir-Sen Bursa 2 Nolu Şube Başkanı İlyas Kaya, “Dün olduğu gibi, bugün de yarın da hainlere, teröristlere, işbirlikçilere, yerli tetikçilere fırsat vermeyecek, meydanları onlara teslim etmeyecek, alanlarda hadlerini bildireceğiz. İhaneti, hainleri unutmayacağız, unutturmayacağız. 28 Şubat hain darbesini asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Bağımsızlığımızı ve birliğimizi hedef alanlara hadlerini bildireceğiz. Emperyalizmin medeniyet coğrafyamızda kurduğu sömürü çarkını, bizi ve değerlerimizi toza dönüştürme tezgâhını yerle bir etmenin mücadelesindeyiz” dedi.

Üniversitelerin değişim sürecinde Eğitim Bir-Sen olarak lokomotif olacaklarını dile getiren İlyas Kaya, “Korkmuyoruz, çünkü millet olarak biriz. Korkmuyoruz, çünkü ümmet olarak ortak iradenin zirvesindeyiz. Korkmuyoruz, aksine birliğimizle, dirliğimizle, fikrimizle, hedeflerimizle, emeğimizle, inanmışlığımızla ve adanmışlığımızla korkutuyoruz. Tarihin bizi çağırdığı yere, tarihin kader olarak şekilleneceği cepheye doğru yürüyoruz. Dünyanın değişimine, düzenin insan merkezli olarak dönüşümüne katkıda bulunan, paydaş olan, fikirleriyle destek, eylemleriyle umut olan Eğitim-Bir-Sen olarak Türkiye’nin ve de özellikle üniversitelerin değişim süreçlerine kör, yenilenme ve yeni bir düzen inşa etme iradesine sağır olmayacağız” ifadelerini kullandı.

YÖK’ün üniversite reformu olarak meclise sunduğu taslakta bilim adına üretecek bir çözüm göremediklerini de dile getiren İlyas Kaya, “Yrd. Doç. İsmi değişince bilime ne katkısı oluyor? Bu tribüne oynamaktır. Palyatif bir çözümdür.  Doçentlik için yeni getirilen sistem zaten çok fazla olan Rektör saltanatını daha da artıracaktır” dedi.

 

Bize ait olunmayan bir tahayyül dünyası üzerine bir tasavvur oluşturulamayacağına dikkat çekerek, bu anlayıştan uzaklaşıldığını dile getiren Kaya,  “Çok şükür yeniden köklerimizle buluşuyoruz. Yeniden bu medeniyete ait olanlarla hemhal olmaya çalışıyoruz. Bunları söylerken de dünyadan kopmadan, fikirde, sanatta, edebiyatta, teknolojide ve siyasette dünyadaki gelişmeleri ıskalamadan kendimiz olmayı yeniden başarmaya çalışıyoruz. Aslında öze dönüşümüzü, aslımıza dönüşümüzü, köklerimize dönüşümüzü savunmaya gayret ediyoruz. Biliyoruz ki, millî kültürel bağımsızlığımız olmadan bizim ekonomik olarak da başarılı olmamız, bağımsız olmamız mümkün değildir. Teşkilata emeği geçen ter akıtan bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Umut ediyoruz ki; Türkiye’nin üniversiteleri marka değeri yüksek bilim merkezleri  olacak ve dünyada adından söz ettirecektir” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top