30 AĞUSTOS

Bu gün 30 AĞUSTOS 2013 Büyük Zaferin yıldönümü… Vatanını seven herkes bu büyük, bu anlamlı günü büyük bir coşkuyla kutlayacak. Ne yazık ki bu büyük zaferin dünyanın önünde eğildiği büyük komutanını bu gün unutturmak isteyenlere karşı mücadele vermek zorunda bırakılıyoruz. Ne acıdır…
Bu yıl sevgili Müjdat Gezen’in yazıp yönettiği 1881 adlı oyunu oynadık koca bir sezon. Kasım ayının ilk haftasında ocak ayı için bilet satılıyordu. Ocak ayının ilk günlerinde Kabataş Lisesi’nden bir sınıf arkadaşım telefonla aradı beni ve ne olur bana bu oyun için üç kişilik yer bulabilir misin? Dedi. Gişeye gittim ve kendisini aradım. “Mart ayının son haftası matine için arkalardan yer var.” Dedim. O da şaşırmıştı ama ben daha da şaşkındım. Ocak sonu ise sezon sonuna bilet satışı yapılıyordu. Nitekim şubat başından itibaren artık sezonun son haftası bile dolmuştu.
Neydi 1881? Atatürk’ün yaşamından kesitler… O zaman bu izdiham bize gösterilen ilgi değil, Atatürk’e karşı duyulan saygı ve sevginin yarattığı ilgiydi…
İşte o oyundan bazı anekdotlar:
26 Ağustos büyük taarruz başlayacak…
Ankara’daki yabancılar işi anlamasınlar diye Anadolu Ajansı kanalıyla “Büyük bir çay ziyafeti verileceği bilgisi yayılır.” Oysa Mustafa Kemal cepheye doğru yola çıkacaktır. İşte bütün dikkatlerin çay ziyafetine odaklandığı sırada Mustafa Kemal Afyon’a batı cephesine gelmiş ordularının başına geçmiştir bile ve ertesi gün de büyük taarruz başlar. İşgal altında olan vatan topraklarının kurtulması için taarruzun başında Mustafa Kemal unutulmayan emrini verir.
“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR… İLERİ…”
26 Ağustos 1922 günü kıran kırana, göğüs göğüse başlayan vuruşmaların sonunda
30 Ağustos 1922 günü son vuruş yapılmış, büyük zafer kazanılmıştır.
Afyon’dan başlayıp Uşak, Aydın, Manisa, Bursa teker teker kurtarılır. Artık Mehmetçik şaha kalkmış ve İzmir’e doğru yürümeye başlamıştır.
2 Eylül günü Yunan Ordularının Baş Komutanı Nikolaos Trikupis artık çaresiz kalmış ve teslim olmuştur.
9 Eylül günü de İzmir’e girilir ve İzmir kurtarılır.
Şimdi sözün burasında Trikupis’ten bahsetmek gerekir.
Trikupis teslim alındıktan sonra önce İsmet Paşa’ya getirilir. İsmet Paşa fazla konuşmadan kendisini Mustafa Kemal’e götürür. Trikupis ne yapılacağını bilmediği için aşırı endişe içindedir. Ancak Mustafa Kemal O’nu ayakta karşılar, elini sıkar oturtur ve kahve ikram eder. Trikupis’e Fransızca olarak:
“Üzülmeyin, unutmayın ki Napolyon da esir düşmüştü. Siz görevinizi sonuna kadar yaptınız. Biz de sizi takdir ediyor ve saygı duyuyoruz. Ayrıca burada esir değil bizim misafirimizsiniz. Buyurun istirahat edin.” Der.
İşte Mustafa Kemal böyle bir komutandı. Şimdi insanın yüreği sızlamalı ona hiç hak etmediği bir takım lâfları söylerken.
Ancak biz nedense doğru dürüst tarih okumayı seven insanlar olamadığımız için bir takım bilgileri yalan yanlış anlatılanlara dayanarak ve kulaktan dolma öğrenip sağa sola bilgiçlik taslamaya, ahkâm kesmeye bayılıyoruz. Sonra da kalkıp birileri çıkıyor ve yüzyılda bir gelen lider diye ya tarihi hiç bilmediği ya da kimse kusura bakmasın ama yalakalık olsun diye birilerine yakıştırmaya çalışıyor. Oysa onu söyleyen Atatürk için söylemiştir. Hem de kim söylemiştir biliyor musunuz? O’nun düşmanı İngiliz Başbakanı LLOYD GEORGE…
“BÖYLE LİDERLER DÜNYAYA YÜZYILDA BİR GELİR. O DA TÜRKLERE NASİP OLMUŞTUR.”
Bu gün O’nu ve en yakın silâh arkadaşı İnönü’yü aşağılamaya kalkmak ya densizlik ya da tarihi hiç bilmemek ya da, ya da sını söylemek istemiyorum.
Bu gün ümmet değil milletsek O’na ve arkadaşlarına borçluyuz.
Mondros’tan, Sevr’den sonra Lozan’ı kazanan İsmet İnönü’ye borçluyuz.
Onlar bu büyük zaferi kazanmak için çarpışırlarken bir başka cephede, mecliste de muhaliflerine karşı savaşıyorlardı.
Atatürk isteseydi padişah, halife olmaz mıydı? Kim mani olabilirdi? Ama o her şeyden önce halkının bağımsızlığını ve egemenliğini düşündü.
Bu günlerin temeli canı pahasına, kanı pahasına vatan topraklarını savunup, vuruşan komutanlar ve binlerce şehidimiz tarafından 30 AĞUSTOS 1922 günü atıldı.
30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN…
KUTLAMAKTAN KAÇANLARA VE O’NU UNUTTURMAK İSTEYENLERE DE YAZIKLAR OLSUN…

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top