30 SANİYEDE CİLDE BULAŞANMİKROORGANİZMALARDAN KURTULUN

30 SANİYEDE CİLDE BULAŞANMİKROORGANİZMALARDAN KURTULUN

Doruk Sağlık Grubu doktorları, sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmelerine devam ediyor. Bu kapsamda açıklama yapan Doruk Sağlık Grubu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Gürcüoğlu, ideal el yıkamanın nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler verdi.

Tuvalet kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerin sabunla yıkanmasının çocuklar arasında pnömoni ve ishal enfeksiyonunu belirgin şekilde azaltabildiğini gösterdiğini belirten Doruk Sağlık Grubu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emel Gürcüoğlu, “Bol su ve sabunla yapılan iyi bir el yıkama işlemi; özellikle toplu yaşanan ortamlarda,  kreşler, okullar, camiler ve benzeri ortamlarda salgınlara yol açan ishal, grip, nezle gibi birçok bulaşıcı hastalıklardan da korunmamızı sağlar” dedi.

İdeal el yıkama yöntemi hakkında bilgiler veren Dr. Emel Gürcüoğlu, günlük aktiviteler sırasında kirlenen ellerin temizliği için; su ve antimikrobiyal olmayan katı veya sıvı sabun ile yaklaşık 30 saniye süreyle avuç içleri, parmak araları, parmak uçları, el üstleri dâhil olmak üzere elleri yıkamanın;  cilde bulaşan mikroorganizmaların ciltten tamamen uzaklaştıracağını söyledi.

Doruk Sağlık Grubu Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Gürcüoğlu şunları söyledi:

Günlük aktiviteler içinde özellikle; dişlerimizi fırçalamadan önce, yemeklerden önce ve sonra, tuvalete girmeden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra, çocuk bezi değiştirdikten sonra, hapşırdıktan ve öksürdükten sonra, çöplere dokunduktan sonra, dışarıdan eve girdikten sonra; el temasını gerektiren alışveriş, tokalaşma, toplu taşıma araçlarını kullanma, para alıp verme sonrasında, kedi, köpek ve tüm diğer hayvanlarla ve yemekleri ile temas ettikten sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top