300 YATAKLI DEV KALP MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

300 YATAKLI DEV KALP MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Türkiye’nin sayılı kalp merkezlerinden birisi olan Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı yeni kalp merkezi tam kapasite hizmet vermeye başladı.

Kamuoyunda “Eski Fakülte” olarak da bilinen Yüksek İhtisas EAH Kardiyovasküler Cerrahi Ek Hizmet Binası’nın deprem yönetmeliğine göre ekonomik ömrünü tamamlamasıyla birlikte Yüksek ihtisas EAH kampüsü içerisinde yapımı tamamlan yeni merkezde taşınma işlemleri sona erdi. 40 bin metrekare alana inşa edilen ve 300 yatak kapasitesine sahip olan merkezde;  27 poliklinik odası, 5 ameliyathane ve bir de küçük operasyonlar için lokal ameliyathane bulunuyor. Yüksek teknoloji medikal cihazlarla donatılan hastanede kardiyovasküler cerrahi alanında dünya ölçeğinde yapılan tüm girişimsel işlemler ve ameliyatların gerçekleştirileceği ifade ediliyor.

Merkezin taşınma süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Merkezimizde poliklinik birimlerimiz de hizmete açılırken, ameliyathane, yoğun bakım ve yataklı servislerimiz de hastalarımızın hizmetine açılacaktır. Hastane yönetimi ve sağlık çalışanları fazla mesai yaparak yeni merkeze taşındılar. Bu süreçte desteğini ve sabrını bizlerden esirgemeyen hastalarımıza ve personelimize teşekkür ederiz” dedi.

Yarım Asır Hizmet Verdi

Eski kalp damar merkezinin 1969 yılında Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak hizmete açıldığı bilgisini veren Dr. Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Merkezimiz, 1992 yılında Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kendi binasına taşınmasıyla Kardiyo Vasküler Cerrahi Organ Nakli ve Hemodiyaliz Merkezi olarak faaliyetini sürdürdü. Ardından 1993 yılında Bursa Yüksek İhtisas Hastanesi olarak ismi değişen merkezimiz, Sağlık Bakanlığı eğitim hastaneleri kapsamına alınırken,  2011 yılı itibarı ile de Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Dal Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Hastanemiz yetersiz kalmaya başlayınca yeni bir hastane yapma ihtiyacı doğdu. Yeni inşa edilen merkezimiz Kardiyovasküler alanında sadece Bursa’ya değil bölgesel nitelikte hizmet verecek. Yani Balıkesir, Kütahya, Yalova, Bilecik gibi illerden gelecek vatandaşlarımız da bu merkezimizde tedavi olabilecek, bu merkezden tetkik ve hizmet alabilecek”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top