71.Cannes Film Festivali’nin tüm teknolojisi ve altyapısını sağlayan HP, çeşitlilik değerlerini vurguladı

71.Cannes Film Festivali’nin tüm teknolojisi ve altyapısını sağlayan HP, çeşitlilik değerlerini vurguladı

Bir dönüm noktasına tanıklık ettiğimiz bu yıl, kadınlar tüm film endüstrisini yeniden şekillendiriyor. HP, kadınların bu başarılarını kutlamak için yer aldığı 71. Cannes Film Festivali’nde Cate Blanchett, Sophia Loren ve Isabell Hupport gibi geçmiş ve bugünkü kadın jüri başkanlarını Majestic Hotel’deki HP Stüdyosu’nda ağırladı. HP, ayrıca filmlerini tanıtmak ve sektörün dönüşümü hakkında fikirlerini almak için Hazel Hayes ve Eva Dia gibi gelecek vaat eden kadın film yapımcılarını da stüdyosuna davet etti.

HP, 71. Cannes Film Festivali’nin bilgisayar ve yazıcı çözümleri resmi ortağı olarak, dünyanın her yerinden binlerce gazeteciyi ağırlayan basın odasının teknik donanımından büyük yönlendirme tabelalarına kadar festivale her türlü kritik teknolojiyi ve altyapıyı sağladı. HP aynı zamanda hikayelerini dijital içeriklerle anlatmalarına yardımcı olacak yenilikçi teknolojiler sağladığı pek çok bağımsız film yapımcısı ve sektörün yaratıcı ismine de destek verdi. Film sektörünün geleceği yeniden şekillenirken, HP teknoloji ve çeşitliliğin rolünü ön plana çıkaran ve geleceğin dijital içerik yaratıcılığına ivme kazandıran pek çok etkinlik ve oturuma ev sahipliği yaptı.

HP Inc. EMEA Başkanı Nick Lazaridis, HP’nin film sektörüne yaptığı katkılardan bahsederek sektörün geleceği hakkındaki görüşlerini iletti: “HP, neredeyse 80 yıldır, muhteşem filmler yaratmak için sanatçı ve film sektörü öncüleriyle birlikte çalışıyor. İlk olarak Disney’in Fantasia‘sına katkı sağlamıştık. HP, geçtiğimiz 10 yılda Oscar alan tüm filmlerin görsel efektlerinin yaratılmasına yardımcı oldu. Film sektörünün geleceğine baktığımızda rolümüzün daha da önemli bir hal aldığını görüyoruz. Teknolojimizin, çeşitlilik ve katılım gibi önemli değerleri benimseyerek üretim yapmaya devam eden farklı film yapımcılarını desteklemesini ve güçlendirmesini istiyoruz.”

HP’nin desteklediği “Manto” Cannes’da göz doldurdu
Film sektöründeki kadınlara odaklanan HP, festivalin bu yıl “Un Certain Regard” kategorisi kapsamında gösterilen uzun metrajlı “Manto” filmine destek verdi.

Başarılı Hint oyuncu ve yapımcı Nandita Das’ın yazıp yönettiği film Hindistan’ın bölünme dönemini konu alıyor. HP iş istasyonu ve baskı teknolojileri filmde 1940’ların Hindistan’ının yeniden yaratılmasında kilit rol oynadı. Manto, dünyanın en önemli ve en çok tartışılan öykü yazarlarından Saadat Hasan Manto’nun hayatının en çalkantılı döneminden (1946-1950) izler sunuyor. Manto, kendi hikâyelerini duyuramayan sıradan Hintlilerin hikâyelerini anlatmayı aklına koymuş cesur bir feministin mücadelesini anlatıyor.

Filmde HP ürünleri Mantoyu canlandırmak için özellikle montaj ve post-prodüksiyon aşamalarında kullanıldı. Kullanılan HP çözümleri arasında; son teknoloji ve görselleştirme için HP Z840 İş İstasyonu, yapımcılara tiyatro sahnesi kalitesinde renk, netlik ve süreklilikte görsel efektler ve animasyon stüdyoları sunan HP ZBook 15u Mobil İş İstasyonu ve HP DreamColor Z32x Profesyonel Ekran yer alıyor. HP OfficeJet Pro ve diğer HP yazıcıları da filmde anlatılan dönemin gazetelerinin günümüze taşınması için kullanıldı.

NEXT’te sanal gerçeklik deneyimi
HP, Marché du Film fuarı kapsamında film sektörünün yaratıcı işler ve vizyoner düşünce merkezi NEXT’te olağanüstü sanal gerçeklik deneyimlerini sergiledi. Sanal gerçekliğin profesyonel ve eğlence amaçlı kullanılarak giderek daha da popülerleşmesiyle birlikte film yapımcıları da hikaye yaratmanın sınırlarını dijital teknolojilerle zorluyor ve son teknolojiler için HP’yle ortaklık kuruyor. HP’nin sanal gerçeklik gösterimi kapsamındaki etkinlikleri şöyle:

  • HP Z VR Sırt Çantası demo gösterimi – HP Z İş İstasyonları ve HP Windows Karma Gerçeklik Başlığı profesyonel sürümünün yanı sıra şimdiye dek üretilen en güçlü giyilebilir sanal gerçeklik bilgisayarı.
  • 10 Mayıs 2018’de, moderatörlüğünü HP Global Sanal Gerçeklik Direktörü Joanna Popper’ın üstlendiği WITHIN’in kurucusu ve Teknoloji Başkanı (CTO) Aoron Koblin ve Operasyon Direktörü Colin Decker’ın katılımıyla gerçekleşen “Sanal Gerçeklikle Hikâye Anlatımı ve Dağıtımın Geleceğini İnşa Etmek” adlı seminer etkinliği.
  • Benzersiz iki sanal gerçeklik deneyimi yaşama fırsatı. WITHIN’den çok oyunculu bir oyun olan Chorus ve Fransız uzay mühendisi, pilotu ve Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet’i konu alan Being an Astronaut adlı iki bölümden bir Sanal Gerçeklik dizisi.

HP Kısa Film Ustaları Yarışması
HP, üçüncü kez HP Kısa Film Ustaları Yarışması için “48 Hour Film Project” ile işbirliği yaptı. Bu heyecan verici yarışmada, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yarışmaya katılan genç film yapımcıları HP teknolojisini kullanarak kısa film senaryolarını yazdı, yönetti ve montajını tamamladı.

Bu yıl, yarışmanın teması benzersiz görsel efektleri dijital hikâyeyle buluşturan “Sinemanın Büyüsü” olarak belirlendi. Kazanan film, festival boyunca Kısa Film Köşesi’nde sergilendi.

Baskı teknolojisinin gücü festivalin ikonik merkezlerini canlandırdı
Vurucu, ikonik imgelerin ön plana çıktığı Cannes Film Festivali’nde HP bir kez daha bu imgelerin ekrana taşınmasında çok önemli bir rol oynadı. HP, dünyaca ünlü oyuncuların, yönetmenlerin ve yapımcıların geçidine sahne olan meşhur kırmızı halının bulunduğu Palais des Festivals’ı dekore eden afişlerin baskısı dahil olmak üzere festivalin tüm odak merkezlerinin tasarlanmasında rol aldı. HP Latex 3200 yazıcılar kullanılarak basılan üç afiş 1.000 kilometre kareyi aşan bir alanı kapladı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top