ABD BASININDAN ŞOK İDDİA!

ABD BASININDAN ŞOK İDDİA!
ABD’li istihbarat yetkilileri, 22 Haziran günü Akdeniz’de düşürülen Türk keşif uçağının vurulduğu sırada Suriye hava sahasında olduğunu öne sürdü. Bu iddia Türkiye’nin açıklamalarıyla çelişirken, Suriye’nin pozisyonunu destekliyor.
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Uçağın karadanhavaya füzelerle vurulduğuna dair bir işaret görmedik” derken, kendilerine ulaşan bilginin kaynağını açıklamadı.
Başta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olmak üzere Türk yetkililer, olay gününden bu yana yaptıkları açıklamalarda, uçağın uluslararası havasahasında vurulduğunu ancak enkazının Suriye karasularına düştüğünü ifade etmişti. Türkiye’nin açıklamalarında ayrıca RF-4E keşif uçağının uçaksavar füzeleriyle vurulduğu belirtilmişti. Şam ise uçağın menzili 1.5 mil civarında olan uçaksavar bataryalarıyla vurulduğunu öne sürdü. ABD’li yetkililer Türkiye’nin savunduğu üzere karadan havaya füze kullanıldığına dair bir işaret bulunmadığını vurgularken, olayla ilgili birçok şeyin bilinmezliğini koruduğu yönünde uyarıda bulundu.
Gazeteye konuşan bir Türk yetkili ise “Amerikalıların şüpheleri olduğunu bilmediklerini” belirterek, uçağın uluslararası hava sahasında düşürüldüğü yönündeki açıklamaları bir kez daha yineledi.
Kaynak: HÜRRİYET

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top