GİDİYORUZ, AB’DE DUVARA TOSLUYORUZ

GİDİYORUZ, AB’DE DUVARA TOSLUYORUZ

AK Parti Antalya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) eski Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Analiz Türkiye’ye verdiği röportajda, Türkiye’nin Suriye politikalarını ve AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirdi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin son yıllarda AB’ye katılım için sarf ettiği çabaların azaldığı görüşüne katılmadığını belirterek, AB’ye üyelik sürecindeki çaba ve kararlılıklarında bir gerileme olmadığını söyledi.
Çavuşoğlu, ”Üzerimize düşen görevleri yapıyoruz, daha fazla yapmamız gereken şeyler olduğunu da biliyoruz. Ama hep gidiyoruz gidiyoruz, AB’de duvara tosluyoruz. İşte küçük bir Kıbrıs Rum Kesimi, 800 bin nüfuslu bir bölge yüzünden, onların engellemesi yüzünden 8 tane dosya açıldı, hiçbiri kapanmıyor” dedi.

Türkiye-Suriye ilişkileri
Türkiye-Suriye ilişkilerine de değinen Mevlüt Çavuşoğlu, ”Komşularla sıfır sorun” politikasının yaşanan tüm olumsuz koşullara sessiz kalınacağı anlamına gelmediğini belirterek, şöyle dedi:
”Komşular ile sıfır sorun politikası ‘oradaki yanlışlara göz yumarız, biz işimize bakarız’ demek değil. Türkiye artık sadece kendi kabuğunda bir ülke değil. Türkiye bugün küresel bir aktördür. Hem ikili ilişkilerde hem bölgedeki kişisel tutumu ve uluslararası örgütlerdeki Türkiye’nin rolü Türkiye’nin böyle davranmasını gerektiriyor.”

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top