AİLE HEKİMLİĞİNDE CHECK UP HİZMETİ BAŞLADI

AİLE HEKİMLİĞİNDE CHECK UP HİZMETİ BAŞLADI

Bursa’da aile hekimleri Eylül Ayı’ndan itibaren randevu alan vatandaşlara ücretsiz check-up uygulaması yapmaya başladı.

Sağlık Bakanlığı, koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında aile hekimliği sisteminde yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Buna göre Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nden (MHRS) randevu alan vatandaşlara, diyabet, kolesterol, karaciğer-böbrek fonksiyonları, kronik hastalıklar, kan sayımı, tansiyon ölçümleri, kanser taramaları, EKG gibi tetkikler aile hekimleri tarafından gerçekleştiriliyor.  İlimizde de Eylül Ayı’ndan itibaren hayata geçirilen uygulamayla ilgili Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, açıklamalarda bulundu.

Aile hekimliğinin koruyucu sağlık hizmetlerindeki önemine vurgulayan Dr. Akan, “2010 yılından beri uygulanmakta olan aile hekimliği sistemi ile bireylerin yalnızca bir hastalık çerçevesinde değil, sağlık açısından ortaya çıkabilecek riskler, mevcut sağlık şartları, psiko-sosyal çevre ve kronik sağlık sorunları ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilmesi sağlandı. Her geçen yılla birlikte geliştirilen aile hekimliğinde Bakanlığımız son olarak check-up hizmetini uygulamaya geçirdi. Bu uygulama ile önce belirlenen protokollere göre risk durumlarının tespiti ve erken dönemde müdahale ile ülke kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ile sağlık göstergelerinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

MHRS’den Randevu İle Yapılacak

Check-up uygulaması için vatandaşların MHRS’den randevu alması gerektiği bilgisini veren Dr. Akan, “18 yaş altı kişilere bebek, çocuk ve ergen izlem protokollerine göre uygulama yapılacaktır. 18 yaş üzeri yetişkinlere ise, belirlenen kriterler doğrultusunda; sigara kullanımı sorgulanması, ağırlık, boy, bel çevresi ve kan basıncı ölçümü ile kan tahlilleri ve kanser tarama programlarına göre gerekli muayene ve tetkikler yapılacaktır. Tetkiklerin belirtilen sıklıklarda yapıldığı tespit edildiği takdirde tekrarı yapılmayacak ayrıca check-up uygulamasıyla taranmakta olan hastalıklara ait önceden tanı almış kişiler tarama programından çıkarılarak takip programına alınacaktır” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top