Amatör sitelere gün doğdu

 20100216075701_flattrKapatılan Pirate Bay torrent paylaşım sitesinin kurucularından Sunde, cüzi bağışlarla amatör ve kaliteli sitelerin destekleneceği yeni mikro-ödeme sistemi kurdu.

Telifsiz müzik paylaşımına izin verdiği gerekçesiyle hakkında onlarca dava açılan ve faaliyeti durdurulan Pirate Bay torrent sitesinin kurucularından Peter Sunde, amatör sitelere ‘mikro-ödeme’ yoluyla destek olmaya çalışacak.Dünyada ilk kez denenecek sistemle, küçük bağışlar yaparak sisteme abone olanlardan alınan para, hit puanı esasına göre sitelere pay edilecek.

Flattr adı verilen ve tamamen bağışa dayalı gelir paylaşımı sistemine göre, ayda en az 2 dolar ödeyerek üye olan bağışçılar, beğendikleri Flattr üyesi sitelerde yer alan Flattr butonuna tıklayarak o siteyi puanlayacak.

Her ay bağışçılardan toplanan para, buton hitleri oranında sitelere paylaştırılacak. Sitenin Mart 2010 sonunda faaliyete başlaması bekleniyor.

“İnsanların sadece içeriği değil geliri de paylaşmasını istiyoruz” diye konuşan Sunde, projeyi 5 yıldır düşündüğünü ama Pirate Bay davaları yüzünden gerçekleştiremedğiini söyledi. Sunde, dünyada amatör ruhlu ve yaratıcı kişilerce yayınlanan çok sayıda başaralı ve alternatif site bulunduğunu, bu sitelerin sadık takipçilerinin Flattr sistemiyle bu siteleri artık destekleyebileceğini belirtti.

En az 2 dolar aylık bedelle bağışçı olunabilecek sitenin başlangıçta yüzde 10 işletme payı keseceğini söyleyen Sunde, sitenin amacının para kazanmak olmadığını ve toplam bağış miktarı arttıkça bu yüzdenin de düşeceğini

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top