ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI KONUSUNDA TAVİZ VERİLMİYOR

ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI KONUSUNDA TAVİZ VERİLMİYOR

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa’da yürütülen anne çocuk sağlığına yönelik çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Anne adaylarını en fazla ihtiyaç duydukları anda bilgilendirmeyi amaçlayan ‘Gebe Bilgilendirme Sınıfları’ açtıklarının bilgisini veren Dr. Akan, “17 toplum sağlığı merkezi, 6 kamu hastanesi ve 1 özel hastanede bulunan gebe sınıflarımızda anne adayları ile buluşuyoruz. Bu sınıflarımızda anne adaylarımızın sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir doğum yapmaları için çeşitli destek ve bilgilendirmeler yapıyoruz. Geride bıraktığımız yılda bin 288 anne adayı vatandaşımız gebe bilgilendirme sınıflarında eğitim aldı. Bunun yanı sıra sınıflarda standart bir bilgi aktarımını sağlamak amacıyla çalışanlarımıza rehberlik etmesi için Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitim Kitabını dağıtımını gerçekleştiriyoruz” dedi.

Yenidoğan ölümlerini azaltabilmek için de çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Dr. Akan, “Yüksek teknolojiye dayanan, uzman ağırlıklı yenidoğan yoğun bakımına ek olarak temel yenidoğan bakım hizmetlerinin de geliştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımızca ülke genelinde yenidoğan bakımında standardizasyonu ve güncel bilgilerin kullanılmasını sağlamak amacıyla ‘Temel Yenidoğan Bakım Programı’ başlatıldı. Bu program kapsamında kadın doğum, doğumhane ve yenidoğan yoğun bakım ebe ve hemşirelerinden oluşan 248 sağlık personeline eğitim verildi” şeklinde konuştu.

Bin Personele Acil Obstetrik Bakım Eğitimi

Sezaryenin bir doğum rutini haline gelmemesi için de kararlı olduklarının altını çizen Dr. Akan, “Doğum sürecinde ortaya çıkabilecek sorunların yönetiminde hekim ve sağlık çalışanlarımızı daha donanımlı hale getirerek onlara rehberlik etme amacıyla verdiğimiz acil obstetrik bakım eğitimlerimize yoğun şekilde devam ediyoruz. Acil Obstetrik Bakım Programı kapsamında Bursa başta olmak üzere; Bilecik, Yalova, Eskişehir, Kütahya illerinin doğumhane ve doğum servislerinde çalışan tüm ebe ve hemşirelere eğitim verdik. 2017 yılı sonunda eğitim alan personel sayısı bini geçti” diye konuştu.

Bursa’da yenidoğana yönelik tüm tarama programlarını başarıyla yürüttüklerini dile getiren Dr. Akan, il genelinde yenidoğan tarama oranlarının yüzde yüz seviyesinde olduğunu belirtti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top