Arakanlıların yaşam mücadelesi sürüyor

Arakanlıların yaşam mücadelesi sürüyor

Myanmar’daki şiddetten kaçarak Bangladeş’e sığınan Müslümanlar, kaldıkları kamplarda sağlıksız ve yetersiz koşullar altında yaşamaya çalışıyor.

Kamplara ulaşan yardımlarla ayakta kalmaya çalışan Rohingya Müslümanları, derme çatma ve korunaksız barakalarda yaşamlarını sürdürüyor. Elektriğin bulunmadığı, temiz içme suyuna ulaşmanın ise son derece güç olduğu kamplarda, kadınlar ve çocuklar saatlerce kuyruklarda bekleyerek su ihtiyaçlarını karşılıyor. 

Giyecek temiz giysileri ve ayakkabıları olmayan çocuklar, kampın çamurlu yollarında yalın ayak dolaşıyor, yatak bulunmayan tek göz barakalarda taş zemin üzerinde uyumak zorunda kalıyor. 
Büyük bir kirliliğin hakim olduğu ve salgın hastalıkların patlak vermesinden endişe duyulan kamplarda insanlar, olumsuz koşullara rağmen günlük işlerini de yapmaya çalışıyor. 

Arakanlı kadınlar, bir yandan kamplara ulaştırılan sınırlı gıda malzemeleriyle hijyenik olmayan bir ortamda yemek hazırlarken, bir yandan da naylonla kaplanmış çatılardan barakaların içine sızan yağmur sularını temizliyor.  
Cox’s Bazar’daki kamplarda kalan Rohingya Müslümanları, bu zorlu koşullar altında günlük ibadetlerini de yerine getirmeye çalışıyor. 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top