Artık gözlemeyecekler

Artık gözlemeyecekler

Suriye’deki BM Gözlemci Misyonu, ülkede artan şiddetin yarattığı yüksek risk nedeniyle faaliyetlerini askıya aldı.

Suriye’deki BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) başkanı Norveçli General Mood yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
”Son 10 günde şiddet olaylarında artış var. Artan şiddet bizim de gözlem ve analiz yapmamızı, rapor tutmamızı, yerel seviyede iki taraf arasında diyalog sağlamamızı ve istikrar projelerine yardımcı olmamızı kısıtlıyor. Yani temel olarak görevimizi yapmamızı engelliyor.
Masum siviller, kadın, erkek ve çocuklar her gün hayatlarını kaybediyor. Bu durum BM gözlemcileri olarak bizim için de önemli riskler taşıyor.
Bu yüksek risk durumunda UNSMIS olarak faaliyetlerimizi askıya alıyoruz. BM gözlemcileri devriye görevini yapmayacak ve bir sonraki duyuruya kadar yerlerinde kalacaklar. Gözlemcilerin taraflarla olan bağlantıları, temasları kısıtlı olacak.”
Mood açıklamasında, ”Elverişli olduğunu gördüğümüz zaman UNSMIS’in operasyonları yeniden başlayacak” dedi.

Beyaz Saray: Kritik bir dönem
Beyaz Saray’dan bir yetkili, ”Bu kritik dönemde uluslararası ortaklarımızla, BM’nin 2042 ve 2043 sayılı kararlarının gerektirdiği gibi siyasi geçişin uygulanabilmesi için izlenecek bir sonraki aşamaları görüşüyoruz” dedi.
Yetkili, bu geçiş ne kadar çabuk olursa, kanlı ve uzun iç savaşı önleme şansının o kadar fazla olacağını belirtti.
Beyaz Saray yetkilisi, Suriye rejimine BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın planını uygulama çağrısının yinelendiğini vurguladı.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top