Ateş diğer cezaevlerine de sıçradı

Ateş diğer cezaevlerine de sıçradı

Adana’da iki, Gaziantep’te bir cezaevinde çıkan yangınlarda 24 mahkum yaralandı. Yaralılardan 18’i hastanelere kaldırıldı.

Adana ve Gaziantep’te Kapalı Cezaevleri’nde saat 19.00’da, Ceyhan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise saat 20.00’de başlayan yangınları, itfaiye ekipleri kısa sürede kontrol altına aldı. Yangınlar nedeniyle cezaevlerine çok sayıda, ambulans ve güvenlik güçleri sevk edildi.
Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde B-19 Koğuşu’nda başlatılan yangında dumandan etkilenen 12 çocuk ve Gaziantep H Tipi Cezaevi’nde siyasi mahkum ve tutukluların kaldığı 3’üncü koğuşta çıkan yangında yaralanan 12 kişiden 6’sı ambulanslarla hastaneye taşındı. Gaziantep’teki cezaevinde polis ile mahkum yakınları arasında arbede yaşanırken, Adana ve Ceyhan’da gerginlik yaşanmaması için cezaevleri çevresinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Şanlıurfa’ya destek için
Gaziantep E Tipi Cezaevi’ndeki yangını, Şanlıurfa’daki isyana destek için bir mahkumun yatağı yakarak başlattığı anlaşıldı. Dumandan etkilenen 12 kişiden tedavi altına alınan mahkum ve tutukluların Vakkas Çöplü, Levent Türk, İsmail Polat, Kadir Polat ve Suat Karakoyunlu ile adı henüz öğrenilemeyen 1 tutuklu olduğu belirtildi.

Ceyhan’da su sorunu
Ceyhan F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki çocuk suçluların yattığı A-2 Koğuşu’nda yorgan ve battaniyelerin tutuşturulmasıyla başlatılan yangının, su sorunu bahane edilerek başlatıldığı öğrenildi. Cezaevine 2 ambulans ve 2 itfaiye gönderilerek, yangın kontrol altına alındı. Mahkumların ıslıklı protestosu, cezaevi dışından da duyuldu.
Adana, Gaziantep ve Ceyhan’daki olaylar nedeniyle cezaevleri içinde çok sayıda ambulans ve itfaiye görevlisi hazır bekletiliyor.

42 kişi etkilendi
CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına katılarak Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, “İlk yangından 14 mahkumun etkilendiğini belirtirken,”Şu an itibariyle polis, asker, gardiyan mahkum tutuklu olmak 42 kişi yangından etkilendi.Hayati tehlikesi olan 74 doğumlu bir erkek tutuklu vatandaşımız var. Yoğun bakımda olma nedeni de doktorların ifadesine göre kalp krizi olarak düşünülüyor” diye konuştu.
Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Vali Celalettin Güvenç, cezaevindeki yangın ile ilgili olarak, “Şu an her şey kontrol altında, sakin asayiş temin edilmiş durumda” dedi. Adli tutuklu ve mahkumların koğuşlarında yangının çıktığını söyleyen Celalettin Güvenç, yangına ilişkin soruşturmanın devam ettiğini, yangının hangi sebeple çıktığının henüz bilinmediğini söyledi.
Kaynak: DHA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top