AVRUPA BİRLİĞİ SURİYE’Yİ KINADI

AVRUPA BİRLİĞİ SURİYE’Yİ KINADI

AB dışişleri bakanları Türk askeri uçağını düşüren Suriye’yi kınadı, Türkiye’nin tavrını övdü.

Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanlarının ilgili kararında, “Avrupa Birliği, Suriye’nin 22 Haziran’da kabul edilemez şekilde Türk uçağını düşürmesini kınar. Olaydan etkilenen havacıların ailelerinin acısını paylaşır ve Türkiye’nin ölçülü ve sorumlu ilk tepkisini över” denildi.
AB kararında, bu olayın acilen ve bütünüyle soruşturulması gerektiği vurgulanarak, bu kapsamda Suriye’den, Türkiye’yle tam işbirliği içine girmesi ve hızlı soruşturma için erişim izni vermesi istendi. Kararda Şam yönetimine, uluslararası standartlara ve sorumluluklarına uygun davranması çağrısı yapıldı.
AB kararında, uluslararası toplumdan da soruşturmaya yardımcı olması talep edildi.

Ambargo genişletildi
AB Dışişleri Bakanları, halka yönelik şiddet politikasını sürdürdüğü gerekçesiyle Suriye yönetimine karşı aldıkları 16’ncı yaptırım kararında, 6 kurum, kuruluş ve şirketi kara listeye aldı. AB Bakanları ayrıca, Suriye’ye uygulanan silah ambargosunu, silah taşıyan gemilerin sigortalanmasının yasaklanmasını da kapsayacak şekilde genişletti.

Türkiye’nin teenni göstermesini bekliyoruz
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB dışişleri bakanlarının Lüksemburg’daki Suriye ana gündemli toplantısına katılırken basına yaptığı açıklamada, “Türk Dışişleri Bakanı ile (Ahmet Davutoğlu) bu konuyu özel olarak telefonda görüştüm. Bugünkü toplantıda da tartışacağız ve bazı yorumlar (kararlar) gelebilir. Yaşananlardan ve 2 pilotun aileleri açısından çok endişeliyim. Mutlaka Türkiye’nin cevabında teenni göstermesini bekliyoruz” dedi.
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye’nin Türk uçağını düşürmesini kınayarak konunun yarın NATO’da tartışılacağını hatırlattı.
Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ise Suriye krizine “siyasi çözümün zorunlu olduğunu” vurgulayarak Annan Planı’na daha fazla destek verilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top