AZ AMA İYOTLU TUZ KULLANIN!

AZ AMA İYOTLU TUZ KULLANIN!

İyot yetersizliğinin çocuklarda zekâ geriliği, her yaşta guatr gibi önemli sağlık problemlerine davetiye çıkardığını dile getiren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, vatandaşların az ama iyotlu tuz kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, iyodun önemi konusunda toplumu bilinçlendirmek ve iyotlu tuz kullanımını yaygınlaştırma amacıyla kutlanan 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası kapsamında açıklamalarda bulundu. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, anne ve çocuk ölümlerine yol açabilen sağlık problemlerinin çözümüne yönelik çeşitli çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çeken Dr. Akan, bu çalışmalardan birinin de Türkiye’de önemli bir halk sağlığı sorunu olan iyot yetersizliği hastalıklarının önlenmesi olduğunu belirtti.

İyot eksikliğinin önlenebilir zekâ geriliğinin en önde gelen nedenlerinden birisi olduğunun bilgisini veren Dr. Akan, “İyot eksikliği, anne karnından başlayarak tüm yaşamı boyunca olumsuz etkileyen bir hastalıklar bütünüdür. İyot yetersizliğinin en olumsuz ve yıkıcı etkilerinin gözlendiği risk grupları; doğurganlık çağındaki kadınlar, gebeler, bebekler ve çocuklardır. Bebek ve çocuklarda; büyüme ve zekâ gelişme geriliği, zekâ düzeyenin akranlarına göre en az 13,5 puan daha düşük olması, öğrenme yeteneği ve okul başarısında azalma, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinde artma ve her yaşta guatr iyot yetersizliğinin oluşturduğu önemli sağlık problemleridir” dedi.

Konuya Farkındalık Hedefleniyor

İyot Yetersizliği Hastalıklarının Önlenmesi Haftası doğrultusunda ülke genelinde birçok etkinlik düzenlenerek konuya karşı toplumda farkındalık oluşturmanın hedeflendiğine dikkat çeken Dr. Akan, “Bu çalışmalarla iyotlu tuz kullanımında elde edilen başarının devam etmesi amaçlanmaktadır. Bu vesile ile vatandaşlarımızdan sofralarında az ama iyotlu tuz kullanmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top