Babacan’dan 68. maddeye tepki

Babacan’dan 68. maddeye tepki

Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Ümran Babacan, dün yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 68. maddesinin hayvan haklarına aykırı olduğunu öne sürerek, değiştirilmesini istedi.

Bursa Adalet Sarayı önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan Babacan, kanunların değişen toplum ihtiyaçlarını karşılamak için değiştirildiğini hatırlatarak, dün yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 68. maddesinin hayvanların zararına sonuçlar doğuracağı için değiştirilmesi gerektiğini savundu.
Yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 68. maddesinin, savunmasız durumda olan hayvanların çok daha kötü duruma düşürecek bir kanun maddesi olduğunu öne süren Babacan, şöyle konuştu:
”O madde, ‘Bir kişinin hayvanı başkasının taşınmazına zarar verdiği takdirde taşınmazın zılliyeti o hayvanı yakalayabilir, zararı giderilinceye kadar alıkoyabilir, hatta durum ve koşullar haklı gösteriyorsa hayvanı diğer yollarla etkisiz hale getirebilir’ şeklindedir. Bu ucu acık bir madde, yoruma tabi bir kanun. ‘Etkisiz hale getirmenin’ içinde ölüm de olabilir. Her türlü yaklaşım da olabilir. Borçlar Kanunu’nun bu maddesinin hayvanların yaşam haklarının yeterince savunamadığını düşünüyoruz. Maddenin acilen değiştirilmesi gerekir.”
Bu kanunun amacına uyan bir yararın da sağlanamadığını savunan Babacan, ”Hayvanlar ‘Bu bahçe benim değil’ diyemez. Bu hayvanın doğasına aykırı. Nereden bilsin o bahçenin ona ait olup olmadığını- O sebeple uygulanabilirliği hayvanlar için yararından çok zararına olacağı bir madde ile şu an karşı karşıyayız. Biz, bu kanunun değiştirilmesi için takipçisi olacağız” diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top