Bağlantı Yolu Projesine Ret

pjjee_imo_sahin_baglanti_yol_red_bursaİMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Otosansit- Kazıklı projesi yerine Samanlı kavşağından başlayacak bir bağlantı yolunun konuşulmaya başlandığını belirterek, bu konuda tatmin edici cevaplar verilmedikçe yeni bağlantı yolu projesini desteklemeyeceklerini açıkladı.

BAOB Yerleşkesi’ndeki şube ofisinde yapılan toplantıda, Bursa çevre otoyolunun doğu bağlantısı değerlendirildi. Bursa kamuoyunda son günlerde Kazıklı bağlantı yoluyla ilgili değerlendirmeler yapıldığını belirten Başkan Necati Şahin, şehirlerarası trafiğin transit olarak aktarılmasını hedefleyen Bursa çevre otoyolunun açılmasıyla şehir içi trafiğin rahatladığını ifade eden etti.
Şahin, “Bursa’dan şehir dışına çıkan araçlar ile Gürsu, Kestel, Yıldırım, Nilüfer, Mudanya ve Görükle’ye giden araçların şehir içi yolları mümkün olduğunca az kullanmasını sağlamak lazım. Bu sebeple çevre otoyolunun batı kısmında Mudanya kavşağı ve Görükle bağlantı yoluyla gerçekleştirilmiş olmasına rağmen doğu kısmında herhangi bir çözüme ulaşılamadı” dedi.
2009 yılının son günlerinde projesi tamamlanan Kazıklı-Otosansit yolunun önemli bir bağlantı oluşturması yönünde mutabakat sağlandığını hatırlatan Şahin, buna rağmen yakın doğu çevre yolunun İsmetiye köyü civarında otoyola bağlanacak şekilde bölünmüş yol olarak yapılmasının Büyükşehir Belediyesi tarafından dile getirildiğine dikkati çekti. Samanlı bağlantı yolunun tartışılmasıyla beraber doğru alternatifin tespit edilmesi gerektiğini anlatan Şahin, “Samanlı bağlantı yolunun teklif edilmesi Kazıklı-Otosansit bağlantı yolu projesinin değerlendirme kriterlerinin doğru tespit edilemediğini mi ifade ediyor? Yeni bağlantı yolunun Kazıklı bağlantı yoluna göre avantajları nedir? Kazıklı-Otosansit bağlantı yolunun otoyol ana güzergahına yüzde 32 trafik aktarabileceği ve projenin geneline efektif katkı sağladığı bilimsel metotlarca tespit edildi. Samanlı bağlantı yolu pahalı bir yatırım olması sebebiyle yeni hattın ulaşım etüdü yapılmış mıdır? Alternatif güzergahların bu anlamda mukayesesi bulunmakta mıdır?” diye konuştu.
“90 BİN ARAÇ KAPASİTELİ ÇEVRE YOLUNU 12 BİN ARAÇ KULLANIYOR”
Bursa çevre otoyolunun günlük 90 bin araç kapasiteli olmasına rağmen Yalova yolu ayrımından itibaren yaklaşık 28 kilometre boyunca bağlantı yolu bulunmaması yüzünden sadece 12 bin araç tarafından kullanıldığına dikkat çeken Şahin, “Bursa nüfusunun önemli kısmının yaşadığı Yıldırım, Kestel, Gürsu ilçeleriyle bu civardaki sanayi tesislerinin, Otosansit ve kamyon garajının hangi alternatif yolu tercih edeceği değerlendirilmelidir. Bağlantı yolu alternatifinin şehir içi trafiğine yapacağı rahatlama ve katkı değerlendirilmelidir. Samanlı kavşağına bağlanacak bağlantı yolunun Yalova devlet yoluna 4 kilometre mesafede kalması bir handikap değil mi? Sürücülerin psikolojik olarak yakın doğu çevre yolunu tercih etmeleri söz konusu olabilir” dedi.
Samanlı bağlantı yolunun İsmetiye köyü civarında otoyola bağlanmasıyla mevcut otoyolun bir bölümünün kaldırılacağını, büyük hafriyat yapılacağını ve bir köprü imalatının tamamlanacağını vurgulayan Şahin, “Samanlı bağlantı yolunun 1.5 kilometre kısa olmasına rağmen her iki projenin maliyetlerinin mukayesesi yapıldı mı bilmiyoruz. Samanlı bağlantı yolu güzergahındaki arazilerin Kazıklı-Otosansit bağlantı yolu güzergahına göre yüzde 40 daha değerli olduğu göze alınmalıdır. Bursa ovasının korunması hedeflenirken, bağlantı yollarının yapılaşmayı artırıcı yönlerinin araştırılıp araştırılmadığını bilmiyoruz. Bu sorularımız tatmin edici ve bilimsel metotlarla değerlendirilmediği müddetçe yeni tasarlanan bağlantı yolu projesini desteklemiyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top