Bahar aylarında yüksek tansiyona dikkat

Bahar aylarında yüksek tansiyona dikkat

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon denen durum kanın damarlar içindeki basıncının olması gerekenden daha yüksek olması durumudur. Bir insanın normal kan basıncı 120/80 olarak kabul edilmektedir. Günümüzün stresli yaşamı ve bozuk beslenme alışkanlıkları ister istemez kişinin tansiyonunu yükseltebiliyor diyen uzmanlar,  yüksek tansiyonun ciddi kardiyovasküler olay riski taşıdığını, bu nedenle yüksek tansiyonunun ihmal edilmemesi gerektiğini ve en kısa zamanda önlemlerin alınmasının yerinde olacağını belirtiyorlar.

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Kardiyoloji uzmanı Doç.Dr. Hasan Arı “Damar sertliği, kalp ve böbrek hastalıkları yüksek tansiyonun en bilindik nedenlerinden olsa da uyku-apne sendromu gibi farklı sebeplere bağlı olarak ta gelişebilir. İhmal edilen hastalık ciddi boyutlara erişerek inme (felç) ya da ölümlere neden olabilmektedir” dedi.

 

Doç.Dr. Arı hipertansiyon hastalarına şu önerilerde bulundu:

Hiper tansiyonun en önemli nedenlerinden bir tanesi sedanter yaşamdır. Yani kişinin yeterli miktarda fiziksel aktivite göstermemesidir. Bir kişinin her gün yarım saat 45 dakika tempolu yürüyüş yapması bu risk faktörünü ortadan kaldıracaktır. Bahar mevsimi geldiği için artık parklarda rahat rahat yürüyebiliriz. Egzersiz yapmak ayrıca vücudumuzdaki çeşitli hormonlarının seviyesini arttırarak hem kendimizi daha mutlu hem de daha sağlıklı hissetmemizi sağlayacaktır.

Hipertansiyon için diğer bir risk faktörü ise tüketmiş olduğumuz tuz miktarının fazlalığıdır. Bir kişinin günlük tuz ihtiyacı yaklaşık 6-7 gramdır. Bu yaklaşık bir çay kaşığı tuza eş değerdir. Ancak yapılan araştırmalar göstermiştir ki Türk toplumu ihtiyacımız olan tuz miktarının 3 katını tüketmektedir. Bu yüzden tüketmiş olduğumuz tuzun miktarına dikkat edip azaltmaya çalışmalıyız. O yüzden sofraya tuz koymamamız gerekiyor. Tabi ki turşu, peynir, zeytin gibi tuzlu gıdaları tüketme konusunda da dikkatli olmalıyız.

Yine tansiyonumuzu kontrol altına almak için sigarayı mutlaka bırakmamız, düzenli uyku uyumamız gerekiyor. Özelikle günlük 7-8 saatlik kaliteli bir uyku uyumamız önemli; düzensiz yaşam kişinin tansiyonunda dalgalanmalara yol açıyor.

Fazla kilolar hipertansiyon için diğer bir risk faktörü. Verdiğimiz her kiloda tansiyon değerlerinde belli oranda düşüş görüyoruz.

İdeal kiloda düzenli egzersiz yapan ve diyetteki aldığı tuz miktarına dikkat eden bir kişinin tansiyonun da en az bir antihipertansif ilaç almış gibi regülasyon bekliyoruz. Bu nedenle hipertansiyon hastaları kardiyovasküler olay gelişme riskini en aza indirmek için mutlaka yaşam tarzı değişikliklerini gerçekleştirmeli.

Bahar mevsiminde çok fazla alerjene maruz kalabiliriz. Bu allerjenlerin neden olduğu hormonal değişiklikler ve allerjenlere karşı kullanılan bazı ilaçlar tansiyon değerlerinde yükselmelere ve dalgalanmalara neden olabilir. Onun için allerjisi olan kişilerin allerjene maruz kalmamaya dikkat etmeleri ve anti alerjen ilaç kullanırken mutlaka doktora danışmaları gerekir.

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top