BAHÇELİ’DEN HÜKÜMETE SURİYE DESTEĞİ

BAHÇELİ’DEN HÜKÜMETE SURİYE DESTEĞİ

Bahçeli, Suriye tarafından düşürülen uçakla ilgili, ”Milliyetçi Hareket Partisi hükümet tarafından alınacak kararların yanında ve destekçisi olacaktır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, düşürülen askeri uçağın pilotlarından henüz haber alınamamış olmasının üzücü olduğunu ifade etti.
Suriye’nin hasmane nitelikli bu saldırısını kınadıklarını belirten Bahçeli, ”Edindiğimiz izlenimler, Suriye tarafından uçağımıza hiçbir ikazın yapılmadığı yönündedir. Herhangi bir uyarı yapılmadan, Suriye hava sahasına girdiği iddiasıyla direkt uçağımızın hedef alınması kabul edilemeyecek düşmanca bir harekettir. Şam yönetimi elbette bunun hesabını vermeli ve bu tavrının karşılıksız kalmayacağını bilmelidir. Hala Suriye yönetiminin tansiyonu artırıcı mesajları, gerilimi tırmandırıcı sözleri hiçbir şekilde kabul edilemez niteliktedir” diye konuştu.
Bahçeli, şöyle devam etti:
”Bu süreçte, Milliyetçi Hareket Partisi konuya hassasiyetle eğilecek ve Hükümet tarafından alınacak kararların yanında ve destekçisi olacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken husus, savaş ihtimalinin en son seçenek olarak düşünülmesi ve küresel güçlerin telkin ve tahrikine gelinmemesidir.”
Bahçeli, ”Uçak düşürülmesiyle ilgili konuda AKP Hükümeti’nin Suriye’den gerekli hesabı sormasını ve meseleyi olgunluk dairesinde makul bir çizgiye getirmesini istiyor ve parti olarak da bunu bekliyor ve destekliyoruz” dedi.

Teröre çözüm önerileri
Bahçeli, ”Bizim sözde Kürt sorunu kapsamında görüşme sürecine katılmadığımızı eleştirenler, iyi bilsinler ki Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye’nin çözülmesini, Türk milletinin bölünmesini ve Türk vatanın ayrışmasını sağlayacak hiçbir masaya oturmayacak ve yanından dahi geçmeyecektir” dedi.
”PKK terör örgütü, ön şartsız ve hiçbir mazeret ileri sürmeden silahlarını bırakmalı ve teslim olmalıdır veya militanlar son ferdine kadar teslim alınmalıdır” ifadesini kullanan Bahçeli, önerilerini şöyle sıraladı:

-Türk adaletli bölücü örgüt üyeleri hakkında gereğini yapmalı ve PKK’lılar verilecek cezaları çekmelidir.
-KCK davasıyla birleştirilerek kapsamlı ve çok yönlü bir bölücülük soruşturması açılmalıdır.
-Kürt kökenli kardeşlerimiz kesinlikle terör örgütüyle ilişkilendirilmemeli, bireysel nitelikli haklarıyla ilgili çalışma ve girişimler ülkemizin diğer yörelerinde olduğu gibi hayata geçirilmelidir.
-Türk kimliğinin birleştirici, kapsayıcı ve yapıştırıcı özelliğine sahip çıkılmalı, Türkiyelilik zırvasından vazgeçilmelidir.
-Doğu ve Güneydoğu’nun sosyo-ekonomik ölçekteki kalkınması için hemen harekete geçilmeli, Kürt kökenli kardeşlerimizin işsizlik ve yoksulluk sorunları kökünden bitirilmelidir.
-Irak merkezi yönetimi kendi topraklarındaki terör yuvalarını ya def etmeli ya da Türkiye’nin müdahalesine saygı göstermelidir.
-Üçlü mekanizmalarla vakit kaybedilmemeli, ABD’den insansız hava araçları değil, kararlı ve sonuç alıcı hamleler talep edilmeli ve bu konuda tavizsiz olunmalıdır.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top