BALKANTÜRKSİAD 22. SİNERJİ TOPLANTISI YAPILDI

BALKANTÜRKSİAD 22. SİNERJİ TOPLANTISI YAPILDI

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (BALKANTÜRKSİAD) geleneksel hale getirdiği Sinerji Toplantısı’nın 22’ncisi Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in katılımıyla gerçekleştirildi.

 

BALKANTÜRKSİAD 22. Sinerji Toplantısı, Almira Hotel’de gerçekleştirildi. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’in konuk konuşmacı olarak katıldığı toplantıya; AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Atilla Ödünç, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık ile CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik’in yanı sıra çok sayıda davetli ve BALKATÜRKSİAD üyeleri katıldı.

 

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de dahil yaklaşık 20 yeni üyenin, üyelik beratlarının verildiği toplantının açılışında konuşan BALKANTÜRSİAD Başkanı Berat Tunakan, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Ekonomide en önemli hususun ‘güven’ olduğunu belirten Tunakan, “Biz içeride ve dışarıda yeniden güvenin tesis edilmesinin birinci öncelik olması gerektiğine inanıyoruz. Yoksa enflasyonun da, cari açığın da, işsizliğin de üstesinden hep beraber geliriz” diye konuştu.

 

“2020’yi Balkan yılı olarak ilan ettik”

 

Konuşmasında BALKANTÜRKSİAD’ın faaliyetlerinden de bahseden Tunakan, şöyle devam etti:

 

Bursa’nın, ülkemizin ve Balkanlar’ın ekonomik potansiyelinin güçlendirilmesi, Türkiye ve balkanlar arasındaki ticari işbirliği olanaklarının geliştirilmesi ve sosyal – kültürel bağların güçlendirilmesi için var gücümüzle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 9-12 Kasım’da ise kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Kosova Cumhuriyeti programlarımız var. 10 Kasım’da Manastır’da olacağız, Atatürk’ü eğitim gördüğü ve halen müze olan okulunda Manastır Konsolosluğu’nda anacağız. Daha önce ziyaret ettiğimiz ve yakın ilişki içinde olduğumuz 12 balkan ülkesinin ankara büyükelçilerini her ay Bursa’mızda ağırlamak istiyoruz.  2020 yılı ocak ayından başlamak üzere gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz bu etkinliğimizde de sayın büyükelçileri üyelerimizle buluşturmak suretiyle balkan ülkelerinin tanıtımını, ülkelerimiz arasındaki bilhassa ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi için yapılabilecek hususları ele alacağız. Biraz önce ifade etmeye çalıştığım gibi, bu büyük ailenin mensupları olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bursa’mız için, ülkemiz için, birlik ve beraberliğimizin devamı için, üstlendiğimiz ‘Balkanlar ile Anadolu arasında köprü olma’ misyonunu en iyi şekilde yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Onur’dan birlik vurgusu

 

Tunakan’ın ardından konuşan BALKANTÜRK Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Aytuğ Onur da birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. BALKANTÜRKSİAD’ın büyük ve güçlü bir aile olduğunu belirten Aytuğ Onur, kuruluşundan bu yana geçen süre zarfında BALKANTÜRKSİAD’ın hayata geçirdiği projelerle önemli bir noktaya ulaştığına dikkat çekti.

 

Balkan Türk Ticaret Merkezi ilişkilere güç katacak

 

Türkiye’nin büyüyen ekonomisine paralel olarak Balkanlardaki ekonomik faaliyetleri de artış kaydettiğini hatırlatan BTSO Başkanı İbrahim Burkay ise 2002 yılında Balkan ülkeleriyle 3,6 milyar dolar olan toplam ticaret hacminin 2018 yılı itibariyle 17 milyar dolar seviyelerine ulaştığını söyledi. Burkay, “Bursa’nın geçen yıl 12 Balkan ülkesine yaptığı ihracat 1,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. BTSO olarak Balkan ülkeleriyle yakın, güçlü ve kalıcı bağlar kurarak bu rakamları çok daha yüksek bir seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Bu konuda en önemli partnerlerimizden biri BALKANTÜRKSİAD. Sayın başkanımız Berat Tunakan ile birlikte 2018 yılının Ocak ayında çok önemli bir protokole imza attık.  İnşallah New York’taki Türk Ticaret Merkezimizin bir benzerini Balkan coğrafyasında hayata geçireceğiz.  Balkan Türk Ticaret Merkezi, ekonomik ilişkilerimize güç katacak.

 

Protokolden BALKANTÜRKSİAD’a övgü

 

  1. Sinerji Toplantısı’na katılan ve birer selamlama konuşması yapan AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç ve Atilla Ödünç, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabayık ve CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik de övgüyle bahsettikleri BALKANTÜRKSİAD’ın, Bursa’da başta eğitim ve diğer alanlar olmak üzere önemli işlere imza attığın söyledi.

 

Göstergelerde olumlu gelişmeler var

 

Yapılan açılış ve selamlama konuşmalarının ardından 22. Sinerji Toplantısı’nın onur konuğu olan Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Türkiye ve dünyadaki güncel ekonomik gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

 

Enflasyon, faiz, kur gibi bir takım ekonomik göstergelerde olumlu gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Ateş, “Merkez Bankasının 250 baz puan indirme kararıyla bin baz puan geri geldi. Bunun böyle süreceğini düşünüyoruz. Bir taraftan da öncü göstergeler, sanayinin de yavaş yavaş dönmeye başladığını gösteriyor. Bu da ileriye doğru bize büyüme ışıltısı veriyor. İçinde bulunduğumuz yılı, bire yakın bir büyümeyle kapatacağız. Türkiye için bu, çok düşük bir büyüme ama tüm dünyada büyümenin yavaşladığını görüyoruz. Almanya bile resesyona girme tehlikesiyle karşı karşıya. O bakımdan çok önemli bir gösterge olmaktan çıktı. Önümüzdeki yıl itibarıyla tekrar eski seyrine doğru büyümenin yükseleceğini göreceğiz” dedi.

 

Mevduat faizlerinde 33’lerin görüldüğünü anımsatan Ateş, şimdiyse bu faizlerin 12-14 bandında seyrettiğini dile getirerek şöyle konuştu:

 

“Daha önce yine 33’ler mertebesine kadar çıkmış olan faizlerin yarıdan alta düştüğünü, 14-16-18 bandında, geniş aralıkta seyrettiğini görüyoruz. Bu da iş yapanlar, yatırım yapacaklar açısından çok faydalı. Geçtiğimiz yıldan bu yıla toplam yatırım harcamalarında çok ciddi, yüzde 22’nin üzerinde azalma var. Bu, Türkiye’nin alışık olduğu bir şey değil. Kapasite kullanım oranlarının yükselme eğilimini ve PMI denilen öncü göstergenin üretimde artık başını yukarı çevirdiğini ve bu çerçevede büyümenin peşi sıra geleceğini söyleyebiliriz. Hal böyle olunca ‘nispeten düşük enflasyon, düşük faiz ortamında büyümeyi nasıl gerçekleştiririz’ modeli üzerinde yoğun bir çalışma var. Ülkemiz, büyük bir ülkedir. Bunu da başaracağımıza en ufak kuşkum yok.”

 

Hakan Ateş’in yaptığı açıklama ve sunumun ardından program, gecenin sponsorları için düzenlenen plaket töreni ve önümüzdeki günlerde kutlanacak olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hazırlanan pastanın kesimiyle devam etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top