Başçı: Hava uçuşa müsait değil

Başçı: Hava uçuşa müsait değil

Başçı, ekonomik verilerde Temmuz ayıyla birlikte yavaşlama görüldüğünü belirterek, ”Yurt dışında hava uçuşa müsait değil” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin (EMD) düzenlediği sohbet toplantısında, küresel ekonomi ve Türkiye’ye yansımalarını içeren yaptığı sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin, ”Son birkaç haftadır sanayicilerce medya üzerinden eleştiriliyorsunuz. ‘Neden faizler düşürülmüyor, ekonomi kritik bir noktaya geliyor’ deniliyor. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz” şeklindeki soru üzerine Başçı, Temmuz ayına kadar çok olumsuz sinyal almadıklarını, ancak Temmuz ayına ilişkin verilerin biraz zayıfladığını, çeklerle ilgili bir miktar bozulmanın kendilerinin de dikkatini çektiğini söyledi.

Hava uçuşa müsait değil
Başçı, reel sektördeki yavaşlamanın hangi noktaya gelmesi halinde Merkez Bankası’nın harekete geçebileceği şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi:
”Yurt dışında hava uçuşa müsait değil. Yüzde 8, yüzde 9 gibi büyüme oranlarını bu yıl veya 2013 yılında dünyada kolay kolay hiç bir ülke sağlayamaz, Çin de dahil buna. Dolasıyla Türkiye’nin geçen 2 sene olduğu gibi yüzde 8, yüzde 9 oranlarında büyümesi mümkün değil. O yüzden ‘piste indik hala niye bekletiyorsunuz?’ diye soruyorsunuz. Tamam, kemerleri çözelim bavullarımızı da alalım. Ondan sonra karayoluyla yolumuza devam edelim desem iyi olur mu? Karayoluyla devam edelim, uçmayalım gelecek sene. Uçuş için pek elverişli hava şartları yok. Havada yakalanan ülkeler zaten birer birer tehlikeli noktalarda olabiliyorlar, inişte zorlanıyorlar.”

Görevimiz gaza basmak değil
Merkez Bankasının görevinin gaza basmak olmadığını ifade eden Başçı, şöyle devam etti:
”Emniyetli bir şekilde seyahati sürdürmeye çalışacağız. Bayramda İzmir’e gittik. Yollarımız çok güzel, konforlu. İnsanın süratli gidesi geliyor ama ortalama hız belirleyen detektörler koymuşlar. Merkez Bankası biraz daha ihtiyatlı. Gidelim ama sağlıklı gidelim, ileride sorun olmasın. Merkez Bankası’nın görevi gaza basmak değil. Gaza basacak çok istekli var. Özel sektör özellikle çok istekli, bu iyi bir şey. Biz daha dikkatli olmalarını söyleyelim.”

Maliyet yüksek
Erdem Başçı, Avro Bölgesi’nin dağılma ihtimaline ilişkin soruyu yanıtlarken de Avro Bölgesi’nin dağılmasının getireceği maliyetlerin oldukça yüksek olabileceğine işaret ederek, şöyle konuştu:
”Burada çözüm 2 maddeden geçiyor. Birincisi likidite desteğinin netleşmesi, Avrupa Merkez Bankası’nın teknik detayları açıklaması ve her bir ülkenin bütçe dengelerini tesis etmek için adımlar atması. Mali disiplin büyümeyi destekleyici olabilir. Risk primi denilen sıkıntının ortadan kalkmasıyla hızlı bir şekilde tekrar toparlanma başlayabilir. Yunanistan için bile bu böyle. Orada bile şaşırtıcı derecede bir iyileşme görülebilir.”

Lehman benzeri şok ihtimali
Başçı, ister bu yıl ister 2013 yılı için olsun Lehman benzeri bir büyük şok ihtimalini daha düşük gördüklerini belirterek, şöyle devam etti:
”O zamanki akut bir problemdi çok sert ve ani şekilde gelmişti. Şu anda devam eden kronik bir problem. Büyüme üzerindeki aşağı yönlü riskler dediğimiz olay da kronik, yavaş yavaş geliyor. Neden çok ani ve sert bir şok ihtimalini daha düşük görüyoruz? Çünkü merkez bankaları devrede. Her an harekete geçmeye hazır. Bu tür bir şokun yaşanmasına izin vermezler diye düşünüyoruz. Böyle bir şok gerçekleşirse ne yaparız onunla ilgili Türkiye’nin hareket alanı pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden daha fazla. Yani çok ani ve sert bir Lehman benzeri şok olursa yapabileceklerimiz oldukça fazla. Politika hareket alanımız var ve hala daha geliştirmeye devam ediyoruz.”

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top