Batı Trakyalılar Er Meydanında

fnnnn_bati_trakya_bursaBatı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi (BTTDD) ve Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen 12. Batı Trakyalılar Panayırı 6. Uluslar arası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası Gündoğdu mesire alanında büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Renkli görüntülerin yaşandığı panayırda binlerce kişi meraklı gözlerle kıran kırana geçen yağlı güreşleri izledi. Güreşlere, Fransa, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan’dan 400’e yakın güreşçi katıldı. Panayırda, Bursa Mehteran Takımı ve Orhangazi Rumeli Göçmenleri Derneği Halk Dansları Topluluğu’nun gösterilerinin ardından şenliklere katılan yaklaşık 10 bin kişiye kuzu çevirme ikram edildi.

Etkinliğe BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Hakan Çavuşoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile AKP Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, AKP Muş Milletvekili Seracettin Karayağız ve CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel katıldı. Törenin konukları arasında Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman ve İskeçe Milletvekili Çetin Mandacı ile Panayır Ağası Ahmet Osmanoğlu da vardı. Konuklar panayır alanına davul zurna eşliğinde alınarak, panayır mahallinde Batı Trakyalı hemşerilerine takdim edildiler.

Törende konuşan BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Çavuşoğlu, bu yıl 12’incisi düzenlenen Batı Trakyalılar Panayırı’nın her geçen sene daha güzel organizasyonlar ve daha geniş katılım ile gerçekleştirildiğini belirtti. Trakyalılar Panayırı ve Yağlı Güreş Şampiyonası etkinliğinin artık Bursa sınırlarını aştığını belirten Çavuşoğlu “Bu günkü etkinliğe Batı Trakya’dan birçok otobüsle katılım olmuştur.Bu organizasyonun yansıması Batı Trakya’ nın yanı sıra tüm balkan ülkelerinde de kendini göstermiştir” dedi. Hakan Çavuşoğlu dernek başkanlığı sırasında panayırı başlatan ve bugün de katkısını esirgemeyen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ a teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Hakan Çavuşoğlu’ndan sonra kürsüye gelen Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçmişte çok zor şartlar altında başlattıkları bu panayırın bu gün bu seviyeye gelmesinin memnuniyet verici olduğunu, kendisinin Batı Trakya camiasının bir ferdi olarak bu camiaya her zaman destek vereceğini, belediye olarak bu tür etkinliklere katkı koymanın sosyal belediyecilik anlayışının bir sonucu olduğunu ifade etti.

Kürsüye gelen Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Yunanistan’ ı ziyaret etmesiyle birlikte yeni bir sayfa açıldığını, bu durumdan Batı Trakya Azınlığı’nın da istifade edeceğini söyledi. Özellikle önümüzdeki önümüzde ki süreçte Batı Trakya’da da bazı değişikliklerin olmasını umduğunu, birlik ve beraberlik için bunun gerekli olduğunu dile getirdi.

İskeçe Milletvekili Çetin Mandacı da, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın Yunanistan’ ı ziyaretine atıfta bulunarak, Batı Trakya için yeni projelerin hayata geçirileceğini, Batı Trakya Azınlığı arasındaki birlik ve beraberliğin bozulmasına fırsat vermeyeceklerini, Bursa’da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu, her fırsatta Bursa Şubesi’nin etkinliklerine katılacağını dile getirdi.

Konuklara ikram edilmek üzere hazırlanan 10 bin kişilik pilav kazanı, Panayır Ağası Ahmet Osmanoğlu, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Hakan Çavuşoğlu tarafından açıldı.

Programın devamında, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın haklı mücadelesinde emeği geçen, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, İstanbul Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, Olay Medya Genel Müdürü Zakir Barutçu, Bursa Barosu Başkanı Zeki Kahraman, Güreş Federasyonu Eski As Başkanı Musa Aydın, Gençlik Ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkez yöneticisi Ali Ömeroğlu ve Eski Panayır Ağası İdris Çöl’ e plaket takdim edildi. Yine Kosova Güreş Federasyonu ile Türkiye Güreş Federasyonu da Hakan Çavuşoğlu’na birer plaket sundular.

Etkinliğin devam eden bölümünde güreş müsabakalarına geçildi. Güreşin Cazgırlığını Tarihi Kırkpınar Güreşleri Baş Cazgırı Pele Mehmet yaparken, cazgır mani ve takdimleri ile güreş severlere zevkli dakikalar yaşattı.

Etkinlik kapsamında bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Uluslararası Balkan Yağlı Güreş Şampiyonası’na Balkan ülkelerinden gelen sporcuların çokluğu damgasını vurdu. Güreşlere, Fransa, Makedonya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan’dan 400’e yakın güreşçi katıldı.

Müsabakalar sonucunda, Başpehlivanlığı finalde Şükrü Kazan’ı yenen Murat Aydoğdu kazandı. Cengiz Resimoğlu ise 35 Bin TL. karşılığında yeni güreş ağası seçildi.

Etkinlik kapsamında Batı Trakyalı kadınlar Batı Trakya’nın yöresel yemekler ve giyim kermesi düzenlediler.Özellikle etkinliğe katılan bayanların ilgi gösterdiği kermesten elde edilen gelir ihtiyaç sahibi aile yada öğrenciler yararına kullanılmak üzere Dernek Başkanı Av.Hakan Çavuşoğlu’na teslim edildi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top