BDP gönüllü tutsak

BDP gönüllü tutsak

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ”BDP, PKK terör örgütünün tutsağı bir partidir. Gönüllü tutsaklık söz konusu” dedi.

NTV’nin canlı yayınında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ”BDP’nin son tavırlarının ardından siyasi muhatap bulamama söz konusu mu? Siyasette müzakere geri planda kalırsa askeri seçenek daha mı ön plana çıkacak?” sorusu üzerine, ”Hayır, bir defa şunu söylemek lazım, BDP, PKK terör örgütünün tutsağı bir partidir. Gönüllü tutsaklık söz konusu. Yani, gönüllü bir işbirliği var, çok açık bir şekilde. Bağımsız hareket eden bir parti değil” diye konuştu. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer hükümet yetkililerinden bu partiye ”Terörle arasına mesafe koyması ve PKK’yı terör örgütü olarak ilan etmesi” tavsiyesinde bulunulmasına rağmen, bunun yapılmadığını anımsatan Bozdağ, son görüntülerin de ”kucak kucağa” bir yapıyı ortaya çıkardığına işaret etti. 

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
”BDP milletvekilleri milletin temsilcisi olma özelliğini belki kanunlara göre taşıyorlar, ama esasında mana itibarıyla o özelliği taşımıyorlar. Taşımadıkları için, milletin temsilcileriyle görüşülebilir, konuşulabilir. Onu söyledik. BDP’li milletvekilleri de ortaya koydukları şeylerle terör örgütünün adeta temsilcisi gibi görünüyor. Ortaya çıkan davranış, eylem ve söylemlerden sonra BDP ile bu anlamda bir görüşme, konuşmanın faydası ortadan kalkmıştır.” 

MHP’nin önerisi vekilleri tahliye eder
”MHP’nin önerisindeki açık nokta, dikkat çekici. Bu Anayasa değişikliği gündeme geldiği takdirde, tutuklu olan MHP, BDP ve CHP’nin milletvekillerinin direkt tahliyesi söz konusu olabilir mi?” şeklideki soru üzerine Bozdağ, ”Direkt tahliye olur. Bundan sonra da terör suçuna katılmış bir milletvekilinin de bir fiil, hatta ağır cezayı gerektiren bir suç işlemiş, örneğin cinayet işlemiş birinin de tutuklanması, milletvekili olduğu süre içinde mümkün olmaktan çıkıyor. Yani belki onların düşünceleri bu değil. Öyle tahmin ediyorum. Çalışma hızlı yapıldığından gözden kaçmış olabilir. Bu öneri yasalaştığında bir milletvekilinin ağır cezayı gerektiren suç işlese veya terör eylemine bizzat ve bir fiil iştirak etse ve silah kullansa veya başka bir şekilde terör suçu işlemiş olsa dahi tutuklanma imkanı ortadan kaldırılıyor. Bu halde Meclis çalışmalarına katılabilecek, kürsüde konuşabilecek eylem yapmış birisi. Öte yandan da yargılanmasına devam edilebilecek. Hedeflenen amacı tam anlamıyla gerçekleştiren bir öneri olarak gözükmüyor. Ama bunun tartışılmasında fayda var” şeklinde konuştu.

Bozdağ, yeni Anayasa çalışmalarının devam ettiğini, MHP’nin önerisinin, dokunulmazlıkla ilgili Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun görüşmeleri sırasında da konuşulabileceğini bildirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top