‘BEBEK DOSTU’ KURUMLARA ÖDÜL!

‘BEBEK DOSTU’ KURUMLARA ÖDÜL!

Bursa’da 1-7 Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği açılış programıyla başladı.

Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ahmet Yıldız, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri ile çok sayıda kamu ve özel hastane yöneticisi katıldı. Programda Bursa ili anne sütü çalışmaları masaya yatırılırken, ‘Bebek Dostu Hastane’ ile ‘Bebek Dostu Sağlıklı Hayat Merkezi’ olmaya hak kazanan hastane ve sağlıklı hayat merkezlerine belgeleri takdim edildi.

Programda konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmaların tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı’nın temel politikası olduğunu belirtti. Bundan sonraki süreçte de anne bebek sağlığı üzerinde dikkatle durmaya devam edeceklerine dikkat çeken Dr. Akan, “Sağlığın temeli bebek ve anne sağlığı üzerine kurgulanmıştır. Biz de bu stratejiye uygun olarak gerek binci basamakta gerek ikinci basamakta anne ve bebek sağlığını önceleyen bütün politikaların üzerinde dikkatle durmaya devam edeceğiz” dedi.

Anne Sütü Teşvik Edilmeli

Bu kapsamda hastanelerin yenidoğan ünitelerinde çalışan bütün personellere eğitim verildiğinin altını çizen Dr. Akan, “Personellerimizi daha da bilinçli hale getireceğiz. Çünkü doğumdan itibaren anne sütünü ve emzirmeyi teşvik ederek, sürekli gündemde tutmalıyız. Birinci basamakta da aile hekimlerimizin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Ayrıca sağlıklı hayat merkezlerinde anne sütüne ve sağlıklı gebeliğe dair programların dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Bizim en önceliğimiz bu hizmetlerdir. Bu doğrultuda yapılan değerlendirmeler sonucunda Bursa’daki tüm sağlıklı hayat merkezlerimiz ile 7 adet hastane, belirlenen kriterleri yerine getirdiği için ‘Bebek Dostu’ unvanı almaya hak kazandı” şeklinde konuştu.

Bursa Anne Bebek Sağlığında Başarılı

Bursa olarak anne bebek sağlığına yönelik çalışmalarda başarılı bir il durumunda olduklarına dikkat çeken Dr. Akan, “Bu başarıyı anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasında gelinen noktaya bakarak görebilmekteyiz. Biz anne ve bebek ölümlerinde Türkiye ortalamasının çok çok altındayız. 3 milyon nüfuslu ve sürekli göç alan bir il olmasına rağmen bu alanda Türkiye ortalamasının altında olmak büyük bir başarıdır. Dolayısıyla bu başarıda başta başhekimlerimiz olmak üzere tüm sağlıkçılarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.

Bebek Dostu Hastaneler Artıyor

Akan’ın konuşmasının ardından program Bursa’da anne sütünün öneminin anlatıldığı ve Bursa’da yapılan çalışmaların anlatıldığı sunumlar ile devam etti. Daha sonra Mudanya Devlet Hastanesi tarafından işitme engelliler için çekilen ve anne sütünün önemini vurgulayan kısa film de katılımcılarla paylaşıldı. Program sonunda belirtilen kriterleri karşılayarak, ‘Bebek Dostu Hastane’ ile ‘Bebek Dostu Sağlıklı Hayat Merkezi’ olmaya hak kazanan hastane ve sağlıklı hayat merkezlerine belgeleri takdim edildi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top