BEKSİAD VİTES YÜKSELTİYOR

BEKSİAD VİTES YÜKSELTİYOR

Bebe ve çocuk giyimi üretiminin yüzde 80’ini, ihracatının ise yüzde 60’ını yapan Bursa’da sektörün güçlü temsilcisi konumundaki Bebe-Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD), sektörün “ihracatın parlayan yıldızı” olmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Dernek tarafından hazırlanan 5 yıllık Stratejik Eylem Planı ile sektörün üretim, istihdam ve ihracat kapasitesinin önemli oranda artırılması hedefleniyor.

BEKSİAD Başkanı Ömer Yıldız, BEKSİAD’da göreve gelişlerinin ikinci yılında, geride bırakılan süre zarfında yapılan çalışmalara ve önümüzdeki 5 yıllık döneme dair Stratejik Eylem Planı’na ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Yıldız, “Binlerce markanın faaliyet gösterdiği sektörümüz, dolaylı çalışanlarla beraber yaklaşık 100 bin kişiye iş imkanı sunmaktadır. Bu hacmiyle Bursa’nın ve ülkemizin sayılı sektörleri arasında yer almaktadır. Her yıl artan ticaret hacmi ve büyüme hızı da bunu açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

BEKSİAD Bursa’ya değer katıyor

Dernek merkezinde BEKSİAD Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Başkan Ömer Yıldız, BEKSİAD’ın; üretimden istihdama, ihracattan yeni yatırımlara, hatta sosyal kalkınmaya kadar Bursa’ya pek çok alanda değer katan bebe ve çocuk konfeksiyonu sektörünün temsilcisi durumunda olduğunu söyledi.

BEKSİAD’ın 16 yılı geride bıraktığına dikkat çeken Ömer Yıldız, rekabetin hızla şekil değiştirdiğine işaret ederek şunları söyledi:

Bir yandan Rusya pazarında Çinli üreticilerle fiyat rekabeti yaparken, diğer yandan da global zincir mağazaların Doğu Avrupalı üreticiler yerine bizi tercih etmesi için kıyasıya mücadele içerisindeyiz.  Sektörümüzün rekabetçiliğini dünya ölçeğinde geliştirmek için çalışmalar yapmak, markalarımıza destek olmak, işlerini kolaylaştırmak, üyelerimize ve sektörümüzün geneline yol göstermek derneğimizin varlık sebebidir. Nitelikli işgücünün sektörümüze kazandırılması, mevcut çalışanların daha yetkin hale gelmesi, sektörün itibarının daha da artırılması hep birlikte mesafe kat edeceğimiz konulardır. 2017 yılı aralık ayında göreve gelen yönetim kurulu olarak bu yaklaşımla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Çalışmalar 5 ana başlıkta yapıldı

Geride bırakılan 2 yıllık süre zarfındaki çalışmaları “sektörün işgücü niteliğinin artırılması”, “ticaretin ve rekabet gücünün geliştirilmesi”, “sektörün itibarının daha da artırılması”, “Vişne Ticaret Bölgesi’nin düzenlenmesi”nin yanı sıra “sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk projeleri” olmak üzere beş ana başlıkta özetleyen BEKSİAD Başkanı Yıldız, sektörün işgücü niteliğinin artırılması için Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda, Necatibey ve Hüseyin Özdilek Mesleki Teknik Anadolu liselerinde çocuk moda tasarımı bölümü açılmasını sağladıklarını dile getirdi. Yıldız, bu bölümlere olan ilginin kendilerini mutlu ettiğini ve yetkililerin öğrenci kontenjanlarının önümüzdeki yıl artırılmasının talep edileceğini söyledi. Yıldız, “Necatibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tefrişatını yaptığımız sınıfımızın açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Bu sayede sektöre yeni tasarımcıların yetişmesine önayak olacağız” şeklinde konuştu.

Sektörün itibarı daha da arttı

BEKSİAD’ın, gerçekleştirdiği çalışmalarla sektörün itibarını daha da arttırdığını dile getiren Ömer Yıldız, “Kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile yakın ilişki ve işbirliği içinde olmaya devam ettik. BTSO’da sektörümüzün güçlü bir şekilde temsil edilmesini sağladık. Üye sayımızı arttırdık. BEKSİAD Dergi ile sektörümüzün her platformda sesi olduk, yurtdışı fuarlarda da dağıtmak suretiyle Vişne Ticaret Bölgesi’nin daha fazla tanıtılmasına öncü olduk. Sağlık kuruluşları ile üyelerimize yönelik indirim protokolleri yaptık. Bütün bunları yaparken siz değerli basın mensuplarımız hep yanımızda oldunuz, bize destek verdiniz. Bu nedenle sizlere çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

  1. Genel Kurul 16 Aralık’ta

16 Aralık tarihinde BEKSİAD’ın 9. Olağan Genel Kurulu’nu yapacağını hatırlatan Ömer Yıldız, “ Hizmet ürettiğimiz 2 yılın ardından, sektörün gelecek 5 yılı hakkında ufkumuzu ortaya koyduğumuz ve sektörümüzdeki herkesin katkılarını beklediğimiz yeni bir döneme giriyoruz.  16 Aralık 2019 Pazartesi günü derneğimizin 9’ncu olağan genel kurul toplantısını, Almira Otel’de gerçekleştireceğiz. Şeffaf, katılımcı, katma değerli bir sivil toplum kuruluşu olarak faaliyet göstereceğimiz bu dönem, tüm meslektaşlarımızın katılımı ve birlik beraberlik sayesinde yine verimli bir süreç olacaktır” ifadelerini kullandı.

Gelecek 5 yıldaki projeler

Sektörün, gelecek 5 yılıyla ilgili perspektifine ilişkin de Stratejik Eylem Planı’na dair açıklamalarda bulunan BEKSİAD Başkanı Ömer Yıldız, hayata geçirmeyi hedefledikleri projelerle 2 yıl önce devir aldıkları bayrağı daha da yukarıya taşıyacaklarına inandıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Meslek yüksekokulu ve mesleki teknik anadolu lisesi ders programlarının sektörün ihtiyaçlarına göre düzenlenmesini ve bu okullar arasında bir koordinasyon sağlayacağız. Yıldırım Belediyesi işbirliği ile kadın üyelerimizin ve çalışanlarımızın çocukları için kreş kurmasına öncü olacağız. BEKSİAD İstihdam Ofisi’ni kuracağız. BEKSİAD Akademi çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde yabancı dil kursları tertipleyeceğiz.  23 Nisan’da Uluslararası Çocuk Festivali düzenleyeceğiz. BEKSİAD bünyesinde bir fuar acentesi kurulmasını planlıyoruz. Dijital pazarlama ajansı ve web sitesini kuracağız. Bunlarla beraber üye sayısını artıracağız. BEKSİAD Gençlik Kurulu kısa sürede hizmete geçmiş olacak. Eğitim, tıp ve lojistik sektörlerindeki protokoller kaldığı yerden devam edecek. Yerel yönetimlerle işbirliği içinde cadde girişlerinin düzenlenmesi için girişimde bulunacağız. Ve son olarak kültür gezilerle ve konferanslarla fikri ve ticari ufkumuzu genişleteceğiz. BEKSİAD ailesi, bunları fazlasıyla gerçekleştirebilecek potansiyele sahiptir. Bu hedefleri gerçekleştirdiğimizde üyelerimiz, sektörümüz ve Bursa’mız kazanacaktır.”

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top