BEL AĞRISINA DİKKAT EDİN!

BEL AĞRISINA DİKKAT EDİN!

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Ankilozan Spondilit (AS) hastalığı ve bel ağrıları ile ilgili toplum farkındalığını arttırmayı amaçlayan Dünya Artrit Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Bel ağrısının, oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkileri olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Bunun yanı sıra doğrudan ve dolaylı ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde  iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı bir aktivite ya da travma sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. Dünyada yapılan araştırmalar insanların yüzde 80’inin hayatları boyunca en az bir kez bel ağrısı yaşadıklarını ortaya koymuştur. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır” dedi.

Ankilozan Spondilit’in (AS), özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalık olduğu bilgisini veren Dr. Akan, “AS’nin, 8-45 yaş arası başlayabileceği bilinse de genellikle 15-30 yaş arası daha sık ortaya çıkmaktadır. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’li yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. AS omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi, daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar” şeklinde konuştu.

Egzersiz Yapın

Mekanik nedenlere bağlı bel ağrılarından korunmak için yapılması gerekenleri sıralayan Dr. Akan, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapın.  Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız. Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız. Çay ve kahve tüketimini azaltınız. Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz. İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz”

Yürüyüş Riski Azaltıyor

Yürüyüş ve yüzmenin bel ağrısını önlemede uygun sporlar olduğunu vurgulayan Dr. Akan, “Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemlidir. Ayrıca kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır. Uzun süreli ve sinsi seyreden bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top