BİLİCİ: HER YER OKUL HER YERDE YAŞAM BOYU EĞİTİM

BİLİCİ: HER YER OKUL HER YERDE YAŞAM BOYU EĞİTİM

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından farklı öğrenim ve yaş seviyesindeki bireylerin istihdam edilebilirliklerini ve sosyo-kültürel gelişimlerini artırmak amacıyla düzenlediği “Öğrenme Şenliği” Bursa’da gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen şenlikte Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünler sergilendi. Kent Meydanında gerçekleştirilen şenliğin açılış programına Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bilici, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ayhan Albay, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Süleyman Çelik ve çok sayıda davetli katıldı.

 

‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu?’ sözünü hatırlatan Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, “Halkeğitim, örgün eğitim dışında kalanlara her hangi bir yaş sınırı ve sosyal statü gözetmeden tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunulan eğitimdir. Bu eğitimler neticesinde insanlarımızın özgüveni artıyor ve bir şey öğrenmenin ve bilmenin mutluluğunu yaşıyor. Aynı zamanda sosyalleşmenin de bir aracı oluyor. Öğrenme şenlikleri organizasyonunda emeği geçenleri kutluyorum.” dedi.

 

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden MEB Hayat Boyu Genel Müdürlüğü Temsilcisi Ayhan Albay; “Hayat Boyu öğrenme okullarla sınırlı kalmayan evde, işte kısacası hayatı her alanında gerçekleştirilebilen; öğrenmenin yaş sosyal ve ekonomi statü ile bağlantısı olmayan, seviyelere bakılmaksızın her hangi bir engel olmadan sürdürülebileceği gösterilen temel kavramlardan biridir. Ülke olarak hayat boyu öğrenme alalındaki hedefimiz farklı öğrenim ve yaş seviyelerindeki bireylerin istihdam edilmeleri; sosya-kültürel gelişimlerini sağlamak için bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirerek öğrenmeye erişimlerini artırmak; öğrenen bireyleri, öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye ulaştırmak için bir dönüşüm gerçekleştirmektir. Bu bağlamda öğrenme şenliklerinin önemi daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Öğrenme şenlikleri hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden, sanatsal ve kültürel gelişimler için programlar etkinliğinin bütünüdür. Öğrenme şenlikleri bireylerde merak ve istek uyandırmak ve öğrenmenin eğlenceli olduğunun fark edilmesini sağlamak ve bireylerin öğrenme süreçlerinde aktif olarak katılmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bir etkinliktir.” dedi.

 

Düzenlenen etkinlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bilici, “Öğrenmenin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Öğrenme şenliklerinin de bu konuda farkındalık oluşturmak anlamında çok büyük katkı sunduğuna inanıyorum.  ‘Her yer okul, her yerde yaşam boyu eğitim’ düsturuyla sosyal ve ekonomik seviyeye bakılmaksızın sürdürülen hayat boyu öğrenme, kişinin hayatını daha iyi kontrol etmesine imkân sağlamaktadır. Bursa, öğrenen kent olma yolunda önemli mesafe kat etmiştir. Bizler, 7’den 70’e bir başka deyişle beşikten mezara kadar, ilim öğrenme prensibiyle yanıp tutuşan bir anlayışın temsilcileriyiz” dedi.

Bursa’da 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında açılan 10.270 kursa 204.043 kursiyer katıldığını, bu yıl ise Eylül ayı itibariyle ise açılan 2.212 kursta 57.902 kursiyerin halen eğitimlerine devam ettiğini belirten Bilici,  “Eğitimciler olarak bizlerin vazifesi yalnız okul çağındaki öğrencilere eğitim öğretim vermekle bitmiyor. Tüm vatandaşlarımızın hayat boyu devam eden eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek de durumundayız. Halk eğitim merkezlerimiz de bu konuda en önemli kurumlarımızdır. Vatandaşlarımız da ilgi ve isteklerine göre bu merkezlerimizde istedikleri gibi eğitim alabiliyorlar” şeklinde konuştu.

 

Mehter gösterisiyle başlayan şenlikte Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüsü kursiyerleri tarafından hazırlanan el emeği göz nuru ürünler sergilendi. Kursiyerlerinin el emeğiyle hazırladıkları çalışmaların yer aldığı stantlar protokol üyeleri ve vatandaşlardan oldukça yoğun ilgi gördü. Stantları gezen İl Milli Eğitim Müdür Vekili Bilici ve protokol, yapılan çalışmaları inceleyerek ürünleri denedi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top