BİR SAĞLIK HAYAT MERKEZİ DE MUSTAFAKEMALPAŞA’YA

BİR SAĞLIK HAYAT MERKEZİ DE MUSTAFAKEMALPAŞA’YA

Mustafakemalpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Hayat Merkezi’nin açılış töreni, Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Törene Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun yanı sıra Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Elif Güler Kazancı, Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, sağlıkta son 16 yılda önemli yatırımlar ve çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirtti. Bursa’yı son günlerde önemli sağlık yatırımlarıyla buluşturduklarını dile getiren Çavuşoğlu, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla çıktığımız yolda bugün 7 yıldızlı hastane konforunda sağlık merkezlerini vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. İlçelerin artık hepsinde hastane yatırımlarını tamamlandı ve hastanesi olmayan ilçemiz kalmadı. Bunun yanında birkaç gün önce Büyükorhan’da entegre ilçe hastanemizin temelini attık. Gemlik Devlet Hastane’mizi birkaç gün içerisinde hizmete koyuyoruz. Kestel ve Yenişehir’de ki hastanelerimiz ise yakın zamanda hizmete girecek. Acemler’de yapımı devam eden 950 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi tek kişilik, iki kişilik odalarıyla otel gibi konforlu hizmet verecek. Ayrıca önümüzdeki yıl bin 355 yataklı Bursa Şehir Hastanesi’nin hizmete koyacağız. Bu hastanemiz ise çevre illerle beraber 5 milyonluk nüfusa hitap edecek ve bölge insanına hizmet verecek” dedi.

Hastalığa Değil Sağlığa Yatırım

180 günlük acil eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen 100 sağlıklı hayat merkezi projesinin 98.sini Bursa’da hizmete sunduklarını vurgulayan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Elif Güler Kazancı ise, “Sağlık Bakanlığı olarak özellikle hastalığa değil sağlığa yatırım yapmak ilkesiyle yola çıktığımız bu politikada, sağlıklı hayat merkezleriyle ülkemizde aile hekimliği sistemini güçlendirmeyi, teşvik etmeyi önemsiyoruz. Aynı zamanda aile hekimliği dışındaki birinci basamak sağlık hizmetindeki özellikle fizik tedavi, fizyoterapist, diyetisyen ve diğer alandaki yardımcı sağlık personeline kolaylıkla ulaşabilmeyi, hastane önünde yığılmaları önleyebilmeyi ve sağlık alanında birebir danışmanlık hizmeti alabilmek adına sağlıklı hayat merkezlerini çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

30 Yıllık İhtiyaç Karşılanacak

Bursa’da hali hazırda hizmet veren 8 sağlıklı hayat merkezinin bulunduğu bilgisini veren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan da, “Bunların yanına 6 adet daha merkezimizin çeşitli ilçelerde inşaatı devam ediyor. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz yatırımımızın içersinde sağlıklı hayat merkezi, ilçe sağlık müdürlüğü ve iki 112 acil istasyonumuz bulunuyor. Bunlara verem savaşı da ilave ederek birinci basamaktaki tüm yapıları aynı bina içerisinde toplamış oluyoruz. Mustafakemalpaşa’nın 100 binlik nüfusuna modern bir hastaneden sonra güzel bir sağlıklı hayat merkezi kazandırdık ve bu anlamda ilçemiz en iyi sağlık yatırımı alan ilçelerimizden birisi oldu. Çünkü ilçemiz güçlendirilmiş yapılarıyla bir bölge ilçesi konumunda. Balıkesir ve Susurluk bölgesinden gelen hastalar için ileri merkez konumunda yer alıyor. Yatırımlarımızla ilçemizin önümüzdeki 20-30 yıllık sağlık merkezi ihtiyacı karşılanmış oldu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve protokol heyeti, kurdele keserek İlçe Sağlık Müdürlüğü ve sağlıklı hayat merkezini hizmete açtı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top