BM’den Türkiye’ye destek

BM’den Türkiye’ye destek

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye’nin, Suriye’den kaçan mültecilere koruma sağlama çabalarını desteklemeye devam ettiğini açıkladı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR) Türkiye Sözcüsü Metin Çorabatır  yaptığı açıklamada, Suriye’den kaçan mülteci sayısının komşu ülkelerdekilerle birlikte 200 bine yaklaştığını belirtti.

Türkiye’ye sığınan mülteci sayısının 70 bini bulduğunu ifade eden Çorabatır,”Bütün komşu ülkelerdeki mülteci sayısı 200 bine yaklaşıyor. Türkiye’de 70 bini buldu. Lübnan, Ürdün gibi ülkelerde de benzer sayılar var. Dolayısıyla bir de Suriye’nin kendi içinde evinden bölgesinden kaçan insanlar var. Kaçmak zorunda kalan insanlar var. Konu insani boyutuyla da uluslararası gündemde” dedi.

Çorabatır, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun, (mülteci sayısı yüz binleri aştığında bu bir mülteci akını olmaktan çıkar kütlesel bir göçe dönüşür. Buna BM’nin sahip çıkması gereken bir durum ortaya çıkıyor) şeklindeki açıklamasına ilişkin ise ”Birleşmiş Milletler, Türkiye’nin ihtiyacı olan herkese, uluslararası standartlarda koruma sağlamayı sürdürmekte olduğunu kaydetmektedir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye’nin bu çabalarını desteklemeye devam etmektedir” diye konuştu.

Kaynak: AA 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top