Böbrekleriyle Umut Oldu

o111d_ogretmen_bobrek_diyaliz_umut_bursaÇanakkale’de hayatını kaybeden öğretmenin böbrekleri, Bursa’daki 14 ayrı diyaliz hastasına umut ışığı oldu. Nakil için hastaneye çağırılan diyaliz hastalarının kimi 20 yıldır nakil beklediğini, kimi diyaliz hastası olduğu için iş bulamadığını söyledi.

5 yıldır nakil bekleyen diğer bir hasta ise, böbreği hariç tüm organlarını bağışladığını söyleyerek, “İnsanlar bu konuda çok ilgisiz. Herkes hastalanıp organ bekleyebilir” diye konuştu.
Çanakkale’de beyin kanaması neticesinde hayatını kaybeden 57 yaşındaki Halil Özkan’ın iki böbreği ve karaciğeri Bursa’daki Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gönderildi. Bekleme listesinde olan 14 hasta nakil için yapılacak tetkikler için hastaneye çağrıldı. Umutla hastaneye koşan diyaliz hastalarının meraklı bekleyişi başladı. Yıllardır böbrek nakli bekleyen diyaliz hastalarının makineye bağlı hayatlarından dram çıktı. İnsanların nakil konusunda çok duyarsız olduğunu kaydeden hastaların pek çoğu organlarını
bağışladıklarını söyledi.

18 YILDIR BÖBREK BEKLİYOR
Dört yıldır nakil bekleyen Hidayet Gültekin (30), 18 yıldır böbrek nakli bekleyen ablası Ayşe Gültekin ile birlikte hastaneye geldi. Daha öncede iki kez nakil için geldiğini ifade eden Ayşe Gültekin, “18 yıldır bu hastalıkla mücadele ediyorum. Heyecanlıyım. Nasipse hayırlısı olsun” dedi.

NAKİL İÇİN BANDIRMA’DAN GELDİ
Nakil için Bandırma’dan geldiğini söyleyen 46 yaşındaki Ayşe Şeramet, “19 yıldır makineye bağlı olarak yaşıyorum. Gelen böbrek kime nasipse ona nakledilecek. İlk defa geldiğim için çok heyecanlıyım” diye konuştu.

“ORGANLARIMIN HEPSİNİ BAĞIŞLADIM”
Evli ve 3 çocuk babası Halil İbrahim İpek (43) ise, 5 yıldır nakil beklediğini ifade ederek, “Tam 6 kez nakil için geldim. Ama hiç birisinde bana nasip olmadı. Yıllardır bu hastalıkla mücadele ediyoruz. Organ bağışı konusunda insanlarımız çok duyarsız. Ben böbreğim hariç tüm organlarımı bağışladım. Ben organ naklinin ne demek olduğunu biliyorum. Bunun sıkıntısını yaşayan bir insanım. O yüzden tüm organlarımı bağışladım. İnsanlar ben öldükten sonra organlarımdan istifade etsinler” dedi.

“BÖBREK HASTASI OLDUĞUM İÇİN KİMSE BANA İŞ VERMİYOR”
34 yaşındaki Nazmi Bedir ise, 5 yıldır makineye bağlı olarak yaşadığını anlatarak, “Hastalandığımdan beri iş arıyorum. Herkes beni böbrek hastası olduğum için çalıştırmak istemiyor. 5 çocuğum var. Yaşadığım rahatsızlıklara rağmen, eşim ve yavrularımın geçimi için çalışmak zorunda olduğumu biliyorum. Her iş müracaatımdan boynum bükük geri dönüyorum. Komşularımızın yardımlarıyla ayakta durmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“KİMSE GÜZELLİĞİNE GÜVENMESİN”
60 yaşındaki Rezmiye Demireğer de 12 yıldır nakil beklediğini söyleyerek, “Kimse güzelliğine güvenmesin. Bir gün herkes bizim gibi burada organ bekliyor olabilir. O yüzden bu konuda herkes duyarlı olsun” dedi.

14 YAŞINDAKİ MİNİK HASTANIN ANNESİ FERYAT ETTİ
Mustafakemalpaşa ilçesinden gelen ve 2 yıldır diyaliz makinesine bağlı olarak yaşayan 14 yaşındaki Özay Bağdaş ise nakle, annesi ile birlikte geldi. Anne Emine Bağdaş, insanların bu konuda çok ilgisiz olduğunu belirterek, “Sanırım herkes, benim başıma gelmez diye düşünüyor. İnşallah kimsenin başına gelmez” diye konuştu.

Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten ise, öğretmenlerin yıldızlar gibi ışık saçtığına işaret ederek, “Emekli öğretmen Halil Özkan da bu kez yıldızlara giderken çok büyük bir aydınlatma meydana getirerek 3 kişiye hayat veriyor. Emekli öğretmeni tebrik ediyor, herkesi organ bağışına davet ediyorum” dedi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top