Bosna’nın ”ciğerleri” yanıyor

Bosna’nın ”ciğerleri” yanıyor

Bosna-Hersek’te yeterli müdahalenin yapılamadığı orman yangınları, sivillerin yaşadığı alanları tehdit etmeye başladı.

Bosna-Hersek’te son günlerde etkili olan, ülkedeki karışık yönetim yapısı ve imkansızlıklar nedeniyle yeterli müdahalenin yapılamadığı orman yangınları, sivillerin yaşadığı alanları tehdit etmeye başladı. 

Bosna-Hersek’te yaz mevsiminin kurak geçmesi, beklenen yağışların gerçekleşmemesi, orman zengini olan ülkeyi yangın afetiyle başbaşa bıraktı. Ülkenin birçok bölgesinde farklı noktalarda yaklaşık 2 hafta önce başlayan yangınlar yerel kaynakların kısıtlı olması ve ülkedeki karışık siyası yapı nedeniyle bir türlü söndürülemedi. Her geçen gün büyüyen ve ülkenin bir çok bölgesini kara bulutlarla kaplayan yangınlar için ülke idarecileri başta Türkiye olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinden yardım talebinde bulundu. Bosna-Hersek’in bu yardım çağrılarına bugüne kadar Rusya dışında yanıt veren olmadı. Rusya tarafından gönderilen 1 adet helikopterle ülkenin dört bir yanında devam eden yangınların söndürülmeye çalışıldığı ülkede, özellikle orman bölgelerindeki halk alevlerden korunmak için evlerini terk etmeye başladı.  
Bosna-Hersek Savunma Bakanı Muhammed İbrahimoviç, Konyits bölgesinde devam eden ve şu anda ülkenin en önemli yangın alanlarını yerinde gördü. Çetin arazi koşullarının hakim olduğu ve yangının tüm hızıyla devam ettiği bölgeye beraberinde Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Destek Birimi Komutanı Tuğgeneral İvitsa Yerkiç, Konyits Belediye Başkanı Emir Bubalo ve diğer yetkililerle birlikte kara yoluyla giden İbrahimoviç, yaklaışk 2000 metre rakımlı Boraşnitsa tepesinde ülkedeki son yangınlarla ilgili bilgi verdi. 
”Ülkemin ciğerleri yanarken, benim kendi güvenliğimi düşünmem söz konusu olamaz” diyen İbrahimoviç, şu anda tek düşüncesinin ülkenin güney, güneydoğu ve doğu kesimlerinde ciddi bir şekilde devam eden orman yangınlarının kontrol altına alınması olduğunu vurguladı. 

İbrahimoviç, ”Her an faciaya dönüşebilecek bu büyüklükteki ve bu kadar hızla yayılan yangınlara hazırlıklı değiliz. Bosna-Hersek bu mücadeleyi sürdürüyor ancak zor anlar yaşıyor. Sadece Konyits bölgesinde yangınlar yaklaşık 1 aydır devam ediyor. Kuvvetlerimizin desteğine rağmen  bu yangınların altından kalkamıyoruz” dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top