Bozbey’den Kadınlara Jest

s0000_bozbey_ihale_beraat_bursaNilüfer Belediyesi’nin kadın çalışanları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yarım gün idari izinli sayılacak.

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, 8 Mart Pazartesi günü Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıldönümü dolayısıyla kadın çalışanlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını ifade etti. Bozbey, personeline gönderdiği mesajda, yaklaşık bir yıl önce Nilüfer Belediyesi bünyesinde Eşitlik Birimi’ni kurduklarını, öncelikle belediye çalışanlarına toplumsal cinsiyet eşitliği, cinsiyete duyarlı kent planlaması, kadının insan hakları konusunda eğitimler verdiklerini ifade etti. Konunun toplumdaki dezavantajlı gruplara yönelik bir pozitif ayrımcılık çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bozbey, mesajında şu sözlere yer verdi:
“Neden sadece kadın çalışanlara izin veriliyor da biz erkeklere verilmiyor, asıl ayrımcılık bu değil mi diye düşünmemeliyiz. Evet, bu bir ayrımcılıktır, ama bunun adı pozitif ayrımcılıktır. Kadınlar ve dezavantajlı gruplara (engelliler, yaşlılar, çocuklar), sadece yasa önünde değil, hayatı yaşarken de karşılaştıkları fiili eşitsizlikleri önlemek için yapılan geçici özel düzenlemelerdir. Kaldırım başlarına eğim vermek suretiyle, tekerlekli sandalye kullandığı için kaldırım taşına çıkmakta güçlük çeken engelli vatandaşların, bebek arabası süren annelerin, pazar arabası süren kadınların hayatını kolaylaştırmaktır pozitif ayrımcılık. Belediyemiz, cinsiyete duyarlı bir yerel yönetim anlayışına sahiptir. Nilüfer’ de yaşayan vatandaşlar için eşit imkanlar sunmaya özen gösteriyoruz. Bu özen gün artırarak devam edecektir. Kenti eşitleyinceye kadar çalışmalarımızın devam edeceği vurgusuyla, tüm kadın çalışma arkadaşlarımın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum”.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top