Bozdağ’dan Merkel’e çağrı

Bozdağ’dan Merkel’e çağrı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Merkel’i sünnet yasağında gösterdiği sağduyu yaklaşımı, afiş kampanyasında da ortaya koymaya çağırdı.

 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın düzenlediği ”Uluslararası Hukuk ve Mukayeseli Hukuk Eğitim Programı”nın açılış törenine yaptığı konuşmada, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından ”Güvenlik İşbirliği İnisiyatifi” çerçevesinde başlatılan federal düzeydeki afiş ve posta kartı kampanyasına değindi.
Bozdağ, ”Bir ülke kendi ülkesinde yaşayan Müslümanları güvenlik problemi olarak ele alıyor. ‘Bunlar güvenlik sorunu oluşturabilirler, buna engel olalım’ diyor. Bu, Müslümanlara hakarettir, saygısızlıktır” dedi. 
Vazgeçilmezse 21 Eylül’de kampanya sürecinin başlayacağını söyleyen Bozdağ, kampanyada kullanılan başörtülü kadın fotoğrafının yer aldığı afişi de eleştirdi. 

Bozdağ, şunları kaydetti: 
”Ne demek bu, başı örtülü insanları terör örgütüne kaymakla suçlamak, başını örten herkesi terörist olarak damgalamak. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle olanları hemen devlete ihbar etmesi için Almanya’da yaşayan insanları jurnalciliğe davet etmek. Bir hukuk devleti bunu yapabilir mi? Türkiye’de Hristiyanlarla ilgili böyle bir iş yapsak herhalde bütün dünya ayağa kalkar. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Büyük bir hak ihlalidir, hürriyete müdahaledir. Eşitlik ilkesinin ayaklar altına alınmasıdır, adaletsizliktir. Almanya’yı Almanya yapan değerlerin de ayaklar altına alınmasıdır. Sayın İçişleri Bakanı terörle mücadele etmek istiyorsa ülkesinde PKK terör örgütünün yüzlerce derneği var. Her gün toplantı yapıyorlar, para topluyorlar. İnsanlar ölsün, öldürülsün diye silaha yatırmak için. Masum insanlardan terörist devşirme yerine, suçsuz insanlardan suçlu çıkarma yerine, gerçek suçluların, gerçek teröristlerin karşısında hukuk devleti durur. Umuyorum ve diliyorum ki Almanya’da bu yanlış yoldan vazgeçer.” 

Merkel’e çağrı 
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sünnet yasağı konusunda önemli bir adım atarak, mahkeme kararını işlevsiz kılmak için yasal düzenleme yapıldığını söyleyen Bozdağ, şöyle devam etti: 
”Ama burada bunu yapan bir mahkeme değil, Sayın Merkel’in hükümetindeki İçişleri Bakanı yapıyor. O yüzden buradan Sayın Merkel’e sünnet yasağında gösterdiği sağduyulu yaklaşımı kendi İçişleri Bakanının ortaya koyduğu aymazlık, hukuksuzluk ve keyfilik karşısında da ortaya koymaya davet ediyorum. Umarım bu kampanyanın başlatılmasına izin vermez. Almanya’yı bu konuda bir kez daha duyarlı olmaya ve kampanyanın başlatılmasını engellemeye davet ediyorum. Sayın Merkel, eğer sünnet yasağında ortaya koyduğu tutumu koyarsa bir mesafe alma imkanı olabilir. Sayın Merkel’in olumlu bir adım atacağına olan inancımı da muhafaza ediyorum.” 

Şampiyonluğu devredeceğiz
Adalet Bakanı Sadullah Ergin de ”Türkiye kendi iç hukuk sistemini oluşturmak suretiyle AİHM’e yoğun şekilde yapılan şikayetleri Türkiye’de çözme kanallarını işletiyor. Bu şekilde AİHM’de verilen ihlal kararlarının oranını aşağıya çekip, AİHM nezdindeki şampiyonluğumuzu başka ülkelere devretmeye hazırlanıyoruz” dedi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top