BTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER BARET TAKTI

BTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER BARET TAKTI

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) tarafından bu kez Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencileri için “baret takma” töreni düzenlendi.

Geçtiğimiz haftalarda Bursa Uludağ Üniversitesi’ndeki öğrenciler için düzenlenen “baret takma” töreni, bu kez de BTÜ’lü birinci sınıf inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri için tertiplendi.

BTÜ’nün Yıldırım Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen ve inşaat mühendisliği bölümünde okuyan çok sayıda öğrencinin katıldığı törende; BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Yüksel,  İMSİAD Başkan Yardımcısı Osman Kalaycı ve İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Er de hazır bulundu.

“İlk kez düzenleniyor”

Mesleği sahiplenmek açısından bu gibi çalışmaların önemli olduğunu belirten BTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Zeki Ünal, “Farklı bir üniversitede olduğumuzu dile getirmek isterim. Bizim üniversitemiz bir ihtisas üniversitesi. Büyük çapta bir öğrenci kitlesine sahip olmadık, olmayacağız. YÖK tarafından uzmanlık alanı belirlenmiş bir üniversiteyiz. Şuanda 6 bin civarında öğrencimiz var. Lisansüstü ile beraber 15-20 bin aralığında, öğrenci sayımız olacak. Sektörel Eğitim Paketi diye özel bir uygulama var. YÖK sadece 200 üniversiteden 50 tanesine izin verdi. O nedenle 4’ncü sınıfa geldiğinizde Güz döneminde okula gelmeyip, teorik ders almayıp, o dönem içerisinde fabrikalarda çalışıyor olmanız size uygulama açısından avantaj sağlayacak” diye konuştu.

Törenin açılışında konuşan Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsa Yüksel, “Baret takma töreni, birinci sınıf öğrencileri için genellikle birçok okulda yapılan bir tören. Bizim üniversitemizde, bizim bölümümüzde ilk defa yapılıyor. Öğrencilerin motivasyonlarına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Birinci sınıfa başlayan öğrencilerin, üniversiteye oryantasyonu kapsamında yapılan bir çalışmadır. Birinci sınıfa başladıklarında yeni geldikleri bu ortama alışmalarına, ortamı tanımalarına, bölümü, fakülteyi, üniversiteyi tanımalarına, meslekleriyle ilgili doğru ve yeterli bilgi sahibi olmalarına katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu da o çalışmaların bir parçası” dedi.

“İlkler unutulmaz”

Hayatın her alanında yaşanan ilklerin unutulmadığına dikkat çeken İMSİAD Başkan Yardımcısı Osman Kalaycı da “Bugünkü bu baret takma töreni, anılarınızın arasında yaşatacağınız sürece kıymetli olacak. Yolunuz açık olsun, sizlere başarılar diliyorum. Bu baretlerin bir anlamı var. Arkadaşlar, bu baretler işimizin tehlikeli olduğunu ifade ediyor. Baret, koruyucudur. Ülkemizde de inşaat sektöründe yaşanan yaralanmalı veya ölümlü kazaların oranı yüzde 55-60 arasındadır. İşimizin tehlikeli olduğuna bir de buradan bakalım” şeklinde konuştu.

İş güvenliği her şeyden önce geliyor

İş güvenliğinin her şeyden önce geldiğini belirten Kalaycı, “Sizlerden istirhamım, 40 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum; bu kazaları önleyebiliriz. Uygulamalarda sıkıntı var. Sıkıntı olduğu için olayların önüne geçemiyoruz. Yarın bir gün sahaya çıkacaksınız, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin her şeyi harfiyen uygulamanız istiyorum. Bunları uygulamanız oranları çok aşağıya çekecektir” diye konuştu.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Er de yaptığı selamlama konuşmasında bu etkinliğe imza atanları kutladı ve inşaat mühendisliği bölümü öğrencilerine meslek hayatlarında başarılar diledi.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top