Bu Firefox başka Firefox!

20100205120926_firefoxBu Firefox sürümü temiz değil!

Bu Firefox kopyası şirin tilki değil; tam bir çakal… İşte kendini Firefox sanan kopya!

Sahte bir Firefox indirme sitesi, popüler tarayıcıyı indirip kurmak isteyen dikkatsiz internet avlıyor.

Siteden indirilen Firefox sürümünün istenmeyen bir yazılım barındırıyor. Mozilla 3.6 sürümünü dağıtırken, bu sitede 3.5 sürümü mevcut.

Kopya site, orijinalini taklit etse de bu sefer Çin malı değil, hacker işi. Sitede bazı yazım yanlışları dikkat çekiyor. Örneğin Anti-Phishing değil, Anti-Pishing gibi yazım hataları bu taklit sayfalarda göze batıyor.

İndirilen enfekte sürümde daha önce ismi Zango olan Pinball Corp’un Hotbar toolbar’ı yer alıyor. Bu yazılım birbiri ardına reklamlar açarak sistem performansını mahvediyor. Diğer yandan sisteme başka şeyler yüklüyor.

Nereden indirelim?

Bu araç çubuğunu sisteme kuran site ise her kurulum için 1.45  kazanıyor.

Mozilla Firefox’un en son sürümünü indirmek isteyen kullanıcıların, Mozilla’nın getfirefox.com adresinden indirmesi tavsiye ediliyor.

ESET, güvenlik uygulamalarını kullananların bu siteye girmesini engellemeye başladı. Diğer güvenlik şirketlerinin de bu yoldan ilerlemesi ve erişimi engelleyerek kullanıcıları koruması bekleniyor.

Zango daha önce de kullanıcıların isteği dışında reklam yazılımları yüklemişti. Hatta kendi yazılımını temizleyen Kaspersky ve PC Tools’a dava bile açmıştı. Elbette davalar Zango için başarısız oldu.

Temiz download:

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top