BUMİAD’DAN İLK SETASE ETKİNLİĞİ

BUMİAD’DAN İLK SETASE ETKİNLİĞİ

Bursa Mühendis ve Mimar İş Adamları Derneği (BUMİAD), Sosyal, Siyasal Ekonomik,  Teknolojik Araştırmalar ve Stratejiler Enstitüsü (SETASE) olarak ilk etkinliğini gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen etkinlikte, UNESCO – SOKÜM Bşk. Vekili ve Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Ekici “UNESCO-Somut Olmayan Kültürler Miras Sözleşmesi” konulu bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Ekici, bu konferans çerçevesinde; “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi, ülkemizde ve dünyada yaşanan kültürel erozyon nedenleri, ülkemizde yol açtığı sorunlar ve Türkiye olarak yapmamız gerekenler” konusunda sunum gerçekleştirdi. Çok sayıda BUMİAD üyesi ve davetlilerin katılımı ile gerçekleşen toplantı BUMİAD Merkezinde gerçekleşti.

Gecenin açılış konuşmasını yapan BUMİAD Başkanı M. Orhan Efe, Türkiye’nin Eğitimden kültüre, sanayiden tarıma, teknolojiden dış politikaya tüm konularda kadar kalıcı politikalara şiddetle ihtiyacı bulunmaktadır. Dünyayı ve olası gelişmeleri doğru okuyarak ülkemizin 10-50-100 yıllık geleceği ile senaryolar geliştirerek doğru stratejileri belirleme ve bunları kamuoyu ile paylaşarak sürdürülebilir ve kalıcı politikalar oluşturmak amacıyla SETASE ‘’Sosyal siyasal ekonomik teknolojik araştırmalar ve stratejiler enstitüsü’’ kurduklarının altını çizdi.

Enstitü çatısı altında herkesin katkı koyabileceğini ifade eden Efe, ilk SETASE toplantısının Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Sanattan yoksun bir milletin hayat damarlarından biri yok olmuştur’’ sözünden yola çıkarak gerçekleştiriyoruz. Geleneksel yaşam kültürümüzün korunması ve farkındalık yaratarak yaygınlaştırılması ve yaşam biçim ve davranışlarımızın özümüze dönerek sürdürülmesine katkı koyabilmek amacıyla ‘’Somut Olmayan kültürel Mirasımız’’ konusunu işlemeye ayırdık. Bu konuda uzman değerli bilim adamı Prof. Dr. Metin Ekici Beyefendiyi konuk olarak ağırlamaktan onur duyuyoruz dedi.

Prof. Dr. Metin Ekici, UNESCO-Somut Olmayan Kültürler Miras Sözleşmesi konulu sunumunda; “Başka dünyalara ait kültür unsurlarının dayatması ve baskısı altında kalan çocuklarımız kendi öz kültürlerinden uzaklaştırılıyor ve kuşaklararası bir kopuş meydan geliyor.” Vurgulamasını yaptıktan sonra sözlerine şöyle devam etti; “Kültürün yeryüzünde belirleyici 4 alanı vardır. Mutfak, giysi (kılık kıyafet), müzik,  eğlence ve ritüeller. Dünya üzerindeki tüm ülkeler birbirleri arasındaki farklarını bu belirleyici kriterlere göre ortaya koyarlar; bu alanlarda belirleyici ve yönlendirici olarak varsanız varsınızdır, yoksanız yoksunuzdur. Kültür alanı asla boşluk kabul etmez, bırakılan boşluğu popüler kültür anında doldurur” şeklinde konuştu.

Gençlerden şikâyet edilmemesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Metin Ekici; “Ne verirsek onu alacağız” açıklamasında bulundu.

Konferans sonunda, BUMİAD Başkanı M. Orhan Efe,  yaptığı sunum ve konferanstan dolayı Prof. Dr. Metin Ekiciye teşekkür ederek, günü hatırası bir ”Teşekkür Belgesi” takdim etti.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top