Burkay güven tazeledi

AY295302Uludağ İhracatçı Birliği konferans salonunda gerçekleşen ve divan başkanlığını İsmail Kuş’un yaptı Genel Kurul toplantısında UTİB’i 4 yıl idare edecek Başkan ve yönetim kurulu belirlendi.

Genel Kurul toplantısında UTİB’in 2009 yılı faaliyetleri, bilançosu, gelir ve gider tablosu ile 2010 yılı çalışma programı ve bütçesi görüşülerek üyelerin oylamasına sunuldu. Seçme ve seçilme hakkına sahip 360 üyeden 108’nin katıldığı genel kurulda başkan adayı olan İbrahim Burkay’ın listesi geçerli 99 oyun tamamını aldı.
UTİB Başkanı İbrahim Burkay konuşmada kendisini yeniden başkanlığa layık gören üyelere teşekkür etti.
Türkiye’nin toplam tekstil ihracatının 2008 yılında 6.8 milyar dolar iken 2009 yılında gerçekleşen global krizin etkisiyle bu rakamın 5.5 milyar dolar seviyelerine kadar gerilediğini söyleyen Burkay, 2010 yılının ilk 3 aylık rakamların kendilerini umutlandırdığını belirtti. 2010 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen ihracatın geçtiğimiz yılın oranlarına göre %32.5 artış gösterdiğini kaydeden Burkay, ülkemizin 1 milyar 510 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin 2008 yılında sağladığı 1 milyar 43 milyon dolarlık ihracatçı 2010 yılında yakalayacaklarına inandıklarını belirten Burkay, bunun sebebini çevre ülkeler stratejisinin başarıyla takip edilmesi ve geleneksel pazarlarda gerçekleşen yoğun tanıtım faaliyetlerinin etkisi olduğunu dile getirerek, yeni pazarların elde edilmesinin yanında AB pazarındaki gücün kaybedilmemesine bağladı.
Türkiye’nin 2023 yılı ihracat hedefleriyle uyumlu bir Eximbank’a ihtiyaç olduğuna değinen Burkay, bankanın temelde kar eden değil ihracat finansmanı için çalışarak yüksek vadeler sağlaması gerektiğini belirtti. Eximbank kredilerinin tabana yayılması gerektiğini ifade eden Burkay, KOSGEB örneğinin uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Kobi’lerin devlet yardımlarından faydalanması gerektiğini belirten Burkay, kobilerin mutlak suretle UİB’le yakın temas halinde olmaları için çağrı yaptı.
UTİB’in 2010 yılı faaliyetleri içerisinde Türkiye’de ilk kez 25 ülkenin katılımıyla lifli materyaller üzerine Fiber Society Bahar Konferansı gerçekleştireceklerinin altını çizen Burkay, 93’ü sözlü, 53’ü poster tanıtımlı olmak üzere 146 projenin sunulacağını kaydetti. UTİB’in Suriye, Lübnan, Ürdün, Libya, Mısır, Arjantin, Brezilya gibi ülkelerde heyetler eşliğinde yeni pazar arayışlarına gireceklerini belirten Burkay, Çin’e milli takım düzeyinde geniş bir katılımla çıkarma yapacaklarını söyledi. “Çin tehditten çok, fırsatlar ülkesi” diyen Burkay, Çin’in sadece tekstil ithalatına 30 milyar dolarlık bir kaynak ayırdığına dikkat çekti. Bunun yanında Almanya, Rusya, Belçika gibi ülkelerde gerçekleşen fuarlara ağırlık vereceklerini söyleyen Burkay, eğitim ve seminer faaliyetlerinin düzenli olarak devam edeceğini dile getirdi.

UTİB YENİ YÖNETİM KURULU

UTİB Başkanı İbrahim Burkay ( Burkay Tekstil A.Ş ) tarafından oluşturulan yeni yönetim kurulunda Evlin Tekstil Ltd. Şti, İlay Tekstil A.Ş, Güleser Tekstil Ltd. Şti, Gülcemal Dış Ticaret Ltd Şti, Fistaş Dış Ticaret A.Ş, Hanipeks Tekstil Ltd Şti, Taşdelen Tekstil A.Ş, Dına Vanelli Tekstil A.Ş, Elyafteks Pazarlama Dış Ticaret A.Ş ve Sunteks Dokuma A.Ş yer alıyor. Denetim kurulu asil üyeleri arasında Akel Tekstil Ltd Şti, Mahmut Kesici ve AKR Tekstil Ltd Şti’ den oluştu.
Uludağ Tekstil İhracatçı Birliği Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) delegeleri de İlay Tekstil A.Ş, Güleser Tekstil Ltd. Şti, Gülcemal Dış Ticaret Ltd. Şti ve Sunteks Dokuma A.Ş’den oluştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top