BURSA BÖLGESİ ORGAN BAĞIŞINDA UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

BURSA BÖLGESİ ORGAN BAĞIŞINDA UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR

Organ Bağışında geçtiğimiz yıl 23,6 pmp (Milyon nüfus başına düşen kadavra donör sayısı) ile Türkiye liderliğinin yanı sıra İngiltere, İsveç, Avustralya gibi gelişmiş birçok ülkenin ortalamalarını geride bırakmayı başaran Bursa Bölgesi, 2019 yılının ilk 6 ayında da yakaladığı 10 pmp oranıyla başarısını sürdürmeye devam ediyor.

Bursa, Balıkesir, Yalova, Çanakkale, Bilecik, Düzce illerinden oluşan Bursa bölgesi, organ bağışında 5 yıldır üst üste Türkiye liderliğini elinde bulundururken, bu konuda dünyanın önde gelen ülkelerinin istatistiklerini de yakalamayı başardı. 2018 yılında pmp oranının yanında tüm bölgeler arasında en fazla donör bildirimi yapan bölge olarak dikkat çeken Bursa bölgesi, bunun yanı sıra aile izni alma oranı ile de birinciliği göğüslemeye devam ediyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Bölge Koordinasyon Merkezi’ne bağlı olarak 4 Böbrek Nakli, 2 Karaciğer nakli ve 2 Göz Bankası ve kornea nakli merkezi ile organ bağışı çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Dr. Akan, “Son üç yılda koordinasyon merkezimize bağlı nakil merkezlerinde 297 canlı vericiden, 424 kadavra vericiden olmak üzere toplam 721 böbrek nakli, 98 canlı vericiden,210 kadavra vericiden olmak üzere toplam 308 Karaciğer nakli ve 253 hastamıza da kornea nakli yapılarak, toplamda 1282 hastamıza yeniden yaşam umudu olundu” dedi.

Farkındalık Önem Arz Ediyor

Elde edilen başarıda konuyla ilgili farkındalık çalışmalarının oldukça önemli rol oynadığına dikkat çeken Dr. Akan, “Sağlık Müdürlüğü olarak organ bağışına yönelik farkındalık çalışmalarını oldukça önemsiyoruz. Bu konuda ilk olarak, Dini yönden tereddütü olanlar için 2012’de Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan fetva istendi, din görevlileri eğitime alındı. Camilerde, hutbelerde organ naklinin dinen hiçbir sakıncasının bulunmadığı anlatıldı. Sendikalar, hemşeri dernekleri, siyasi partilerin gençlik ve kadın kollarına varıncaya kadar tüm sivil toplum kuruluşları ziyaret edildi ve destek istendi. Afişler, broşürler, filmlerle organ nakli anlatıldı. Gelinen noktaya baktığımızda bölgemizde organ bağışına yönelik bilinç oluştuğunu ve bunun da yapılan çalışmalara yansıdığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bursa Sağlıkta Marka Olacak

Bursa’yı sağlıkta marka kent haline getirmek istediklerini vurgulayan Dr. Akan, “Yeni yatırımlarımızla birlikte organ naklinde olduğu gibi; kalp damar cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, onkolojik tanı tedavide de nitelikli hizmetler sunumu bakımından bölgede ve Türkiye’de lider il olmak istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top