Bursa’da camiler doldu taştı

Kur’an-ı Kerim’de, bin aydan hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi dolayısıyla Bursa’da camiler doldu taştı.

 

Kadir Gecesi nedeniyle, özellikle Ulucami gibi tarihi camiler büyük ilgi gördü. Birçok vatandaş, iftarlarını akşam ve teravih namazlarını kılmak istedikleri tarihi camilerin çevresinde açtı. 
Ulucami’de yaşanan yoğunluk nedeniyle erkekler cami içerisinde, kadınlar ise avluda namaz kıldı. Avlunun da yetmemesi üzerine bazı vatandaşlar sokak aralarında namaza durdu. 
Bursa’nın önemli manevi mekanlarından olan, Emir Sultan Cami ve türbesi de vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Namazdan saatler önce tarihi mekana gelen vatandaşlar, türbe başında Kur’an okuyup dua etti. Ayrıca cami çevresinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 bin 500 kişilik iftar yemeği dağıtıldı. 
Çini kaplamaları ve Türk ahşap oymacılığının en önemli örneklerini içinde barındıran 600 yıllık Yeşil Cami ve türbesi de Kadir Gecesi’ni idrak etmek isteyen vatandaşlar için uğrak noktası oldu. Yeşil Türbe’de dua eden vatandaşlar, ardından Yeşil Cami’de Kur’an okuyup dua etti. Yoğunluktan dolayı birçok vatandaş cami çevresinde namaz kıldı. 
Restorasyonunun ardından Bursa’nın önemli kültür merkezlerinden biri haline gelen Karabaş-i Veli Dergahı Kültür Merkezi de büyük ilgi gördü. İftarda kandil pilavı ve lokma tatlısı ikram edildiği dergahta, akşam namazı ve vaazın ardından sema gösterisine yer verildi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top