Bursa’dan Balkanlar’a sağlık çıkarması

Bursa’dan Balkanlar’a sağlık çıkarması

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi Belediyesi ve gönüllü doktorlardan oluşan heyet, ‘Meme Kanseri Erken Teşhis ve Bilgilendirme Projesi’ kapsamında Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova’da incelemelerde bulundu.

Balkanlar’da yaşayan vatandaşların meme kanseri hakkında analizlerinin yapılması amacıyla gerçekleştirilen projeye, Büyükşehir Belediyesi adına Proje Koordinatörü Habibe Ajderoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Yıldırım Kocabey, Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Temsilcisi Can Başaran, Osmangazi Belediyesi’nden Sosyolog Mürvet Yaman ile İHH Bosna Sorumlusu Mukadder Tanoviç katıldı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna ile Makedonya ve Kosova’ya ziyarette bulunarak bölgelerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler alan uzmanlar, TİKA Saraybosna Koordinatörü Zülküf Oruç, Bosna Hersek Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. Aida Pilav, Sarajevo Üniversitesi Onkoloji Kliniği Başhekimi Dr. Timur Seriç, Milletvekili ve Sağlık Sorumlusu Dr. Atilla Rexopi, Tetova Hastane Müdürü Dr. Florin Besimi, Dişhekimi Dr. Burak Abdullah, Tetova Kalkan Vakfı’ndan Cengiz Destan, Makedonya Üsküp Sağlık Bakanlığı Makedonya Sağlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Bekim Lamarferi ve Kosova Sağlık Bakanı Yardımcısı Kadir Hyseini ile birebir görüşerek, çalışmalarına yön verecek bilgiler edinerek, deneyim paylaşımında bulundu.

Eksiklikler tespit edildi

Yapılan incelemeler sonucunda Bosna Hersek, Makedonya ve Kosova’da sağlık sisteminin yeni yapılandığını, kanserle ve özellikle meme kanseriyle ilgili hizmet veren birimini nüfusa oranla azlığı, meme kanserinin teşhisi konusunda cihaz ve sağlık çalışanı bakımından yetersizlikler bulunduğu tespit edildiği belirtildi. Aynı zamanda, teşhis edilen hastaların cerrahi müdahalelerinin klasik yöntemlerle yapıldığı ve teknolojik yetersizliklerden çalışmaların aksadığı, radyoterapinin yeterince yapılamadığı, sağlık personelinin yetersiz oluşu, halkın meme kanseriyle ilgili bilgilendirme çalışmalarının azlığı, yerel yönetimlerde sağlık biriminin bulunmayışının da tespit edildiğini kaydeden heyet, projenin kanser hastalıklarıyla yapılacak çalışmalara olumlu katkı sağlayacağı ve ülkeler arası kurumsal diyaloğu da güçlendireceği ifade edildi.

Kaynak: BBB

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top