Bursalı sanayiciler Otomotiv Test Merkezi’ne talip

Bursalı sanayiciler Otomotiv Test Merkezi’ne talip

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Meclis Başkanı İlhan Parseker, Türkiye’deki her iki motorlu araçtan birinin Bursa’da üretildiğini belirterek, Otomotiv Test Merkezi’nin otomotivle ilgili olmayan bir kentte kurulmasının düşünülemeyeceğini bildirdi. 
    

Parseker, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin otomotivde son 10 yılda çağ atladığını ifade ederek, elde edilen başarının büyük ölçüde Bursa’da kurulu üç büyük üreticinin ve devasa yan sanayinin başarısı olduğunu kaydetti. 

Türkiye’de otomotiv test merkezi bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkati çeken Parseker, ”Ar-Ge faaliyetlerinin ve geliştirilen ürünlerin doğrulamasının yapılacağı bir test merkezinin olmayışı, yıllardır üzerinde durulan bir problem. Testler yurt dışında yapılmak zorunda kalındığı için bilginin gizliliğinden, rekabet dezavantajına kadar ortaya birçok sakınca çıkıyor. Proje bazında 10-15 milyon avroyu bulan test maliyeti de cabası” ifadelerini kullandı. 

     

Bursa, test merkezine talip
Bursa’nın sektördeki sorunları ortadan kaldıracak Otomotiv Test Merkezi’ne talip olduğunu açıklayan Parseker, şunları bildirdi: ”Türkiye’de her iki motorlu araçtan biri Bursa’da üretilirken, Otomotiv Test Merkezi’nin otomotivle ilgili olmayan bir kentte kurulması düşünülemez. Test merkezi için 3 bin dönümlük araziye ihtiyaç var. Gerekli teknik şartlara sahip arazi, 300 bin dönüm genişliğindeki TİGEM’de mevcut. TİGEM arazisinin yüzde 1’inin bu işe vakfedilmesi için gerekli girişimler yapıldı. Bursa’da yerel yönetimden sivil toplum kuruluşlarına kadar herkes bu projeyi istiyor. 
    

Projenin maliyeti 120 milyon avro olarak hesaplanıyor. Başta BTSO olmak üzere, Bursalı girişimciler bu konuda her türlü sorumluluğu almaya hazır. BTSO’nun Uludağ Üniversitesi ile kurduğu Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ULUTEK) oto sanayisine dönük Ar-Ge çalışmaları, Otomotiv Test Merkezi ile entegre olduğunda Bursa’da bu alandaki bilgi ve teknoloji seviyesi zirve yapacaktır. Bu girişim, ülkemizin yerli otomobil markası yolculuğuna da ışık tutacaktır.”

Kaynak: AA
     

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top