Bursa’nın genç organizatörü: Oğuz Saraç

Bursa’nın genç organizatörü: Oğuz Saraç

Hiphop kültürünün giderek kitleselleştiği bir dönemde düzenlemiş olduğu organizasyonlarla dikkatleri üzerine çeken Oğuz Saraç ile hem “59 Music” projesi hakkında, hem de son zamanlarda Bursa’da hızla gelişen hiphop kültürü hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Melih Can ÖZMEN

Merhaba Oğuz. İlk önce geçenlerde gerçekleşmiş olan konser hakkında birkaç soru sormak istiyorum. Bursa, 59 Music olarak düzenlemiş olduğunuz konserle birlikte uzun zaman sonra yeniden Defkhan, Sansar ve Hayki gibi tanınmış hiphop sanatçılarını ağırladı. Organizasyonun hazırlık aşamasında neler yaşadınız, herhangi bir sıkıntıyla karşılaştınız mı?
Evet, organizasyonun hazırlık aşamasında birçok sorunla karşılaştık. Bu süreçteki en önemli sıkıntımız da biletlerin basımı ve satışı oldu. Fakat her ne olursa olsun, sıkıntıları aşmayı başardık, konserimizi planlandığı şekilde gerçekleştirdik.

Bu konserle ilgili herhangi bir beklentiniz var mıydı?
Tabiki de. Sadece benim değil, herkesin bir beklentisi vardı. En büyük beklentim, konserde büyük bir dinleyici kitlesi görmekti, fakat tam anlamıyla beklediğimiz kitleyi sağlayamadık. Ama her şeye rağmen konser başarılı geçtiği için herhangi bir hayal kırıklığı yaşamadık.

Bugüne kadar Batı kültürüne kendini kapamış olan Bursa gibi bir şehirde, bir anda patlama yaşayan ve patlamanın ardından hızla gelişip büyüyen hiphop kültürü, ve bu kültürün hitap ettiği gençlik kitlesi hakkında ne düşünüyorsun?
Hiphop kültürü yaşatılması gereken bir kültür bence. Fakat ailelerin hiphop kültürüne karşı tepkisi nedeniyle, maalesef isteğimiz gelişmeyi sağlayamıyoruz. Gençliğin müzikle, özellikle de alternatif müzik türleriyle ilgilenmesi çok güzel bir durum. Fakat şunu da belirtmek isterim ki, rap müziği sadece mikrofon başında geliştiremeyiz. Söylemek kadar, dinlemek de önemli. Rap müzik gençler tarafından fazlasıyla dinleniyor, fakat organizasyonlara olan talep dinleyici sayısına göre çok az. Hal böyle olunca, bu işi gerçek anlamda yapanlar ve bu kültürü ileriye taşıyacak olan isimler maddi sıkıntılarla karşılaşıyorlar. Benim gençlere tavsiyem, sahip oldukları kültüre ve dinledikleri müziğe destek olmaları.

Sanatçılar ve müzisyenler tarafından düzenlenen alternatif kültür ve sanat faaliyetlerinin hız kazandığı bir dönemde, devlet destekli yasaklama politikasının rutinleşerek gündelik hayatın bir parçası haline gelmesi, birçok hiphop sanatçısı hakkında yaptıkları şarkılar nedeniyle soruşturma başlatılması hiphop kültürünü nasıl etkiliyor?
Aslında hiphop tamamen gerçekleri yansıtan bir müzik. Yani her ne kadar son zamanlarda bu saptırılıyor olsa da, durum bu. Evet, insanlar artık eleştirilere göğüs gerebilecek kadar cesur değil. Bu yüzden bir kişi hakkında söylediğiniz en ufak bir cümle nedeniyle hemen dava açılıyor. Bu davalar, prim yapmak isteyenlerin oluşturduğu farklı bir strateji. Spor yazarları, televizyon programcıları, köşe yazarları kişiler hakkında eleştiri yapabiliyor, fakat hiphop sanatçıları eleştirilerini müzikle yaptıkları zaman birileri için suç teşkil ediyor. Bizim ülkemizde tartışmalarla gündeme oturma, çeşitli saçmalıklarla dikkat çekme gibi aptalca şeyler ön planda tutulurken, hiphop kültürünü kimse ciddiye almaz zaten. Ne de olsa doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar…

59 Music olarak sizin bu konuda herhangi bir çalışmanız var mı?
Şu an için bu konuyla ilgili bir çalışma söz konusu değil. Öncelikli hedefimiz hiphop kültürünü ve rap müziği insanlara en iyi şekilde tanıtmak ve her geçen gün geliştirmek. Ama bunun yanı sıra, eleştirmemiz gereken ya da tepkimizi ortaya koymamız gereken bir durum söz konusu olduğunda da hiç çekinmeden özgürlüğümüz için gereken adımları atarız.

Bursa’da farklı çalışmalar yürüttünüz, birçok büyük organizasyona imza attınız. Bu çalışmalarınızın ardından Türkiye genelinde hayata geçirmek istediğiniz bir proje var mı?
Tabiki de, fakat şu an Türkiye turnesi devam ediyor. Ardından hayata geçirmeyi düşündüğümüz organizasyonlar var. Ama kesinleşmiş projeler olmadığı için net bir bilgi vermem imkansız.

Son olarak, 59 Music hayranlarına söylemek istediğin bir şey var mı?
59 Music hayranlarına, “Bizi takip etmeye devam edin” diyorum. Ayrıca bu hoş sohbet ve gösterdiğiniz ilgiden dolayı da hem size, hem de tüm Haber Bursa ekibine teşekkür ediyorum.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top