Bursa’nın Planı Hazır

Bursa’nın imar anayasası olarak kabul edilen ve kentin geleceğinin şekillendirileceği ’1/100000 Ölçekli İl Çevre Düzeni Planı’nın bilgilendirme toplantıları sürüyor.

Bursa’nın imar anayasası olarak kabul edilen ve kentin geleceğinin şekillendirileceği ’1/100000 Ölçekli İl Çevre Düzeni Planı’nın bilgilendirme toplantıları sürüyor. Kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin ve meslek odaların temsilcilerinin katıldığı toplantılarda Bursa tüm yönleriyle ele alınıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’na göre ortaklaşa hazırlanan ’1/100000 ölçekli Bursa İl Çevre Düzeni Planı’nın katılımlı planlama süreci çerçevesinde sektörel ve tematik konularda toplantılar devam ediyor. Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM)’nde düzenlenen toplantıların ilkinde güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler (GZFT) oluşturulmuştu. Çeşitli kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin ve meslek odaların temsilcilerinin katıldığı ikinci toplantıda ise Bursa’nın ’ulaşım, lojistik ve altyapı’sı, ’konut ve yaşam mekan kalitesi’ ile ’yerel yönetişimi’ tartışılarak öncelikler belirlendi.

Aralık ayı sonuna kadar devam edecek toplantılar sonucunda planlama öncesi stratejik kararlar alınacak. Böylece Bursa için üst ölçekte belirlenecek plan kararları, şeffaf ve katılımcılık yöntemleriyle belirlenecek. Türkiye’de ilk defa özgün olarak yapılan toplantılar kentin tüm iddia sahiplerinin plana katılımını sağlayarak ortak akıl yürütülmesini sağlayacak.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top