Bursa`nın turizm değerleri mercek altında

Bursa`nın turizm değerleri mercek altında

Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’nın ‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alışının 3. yıldönümünde gerçekleştirilen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli’, kentin eşsiz güzellikteki köklü mirasına ve üstün evrensel değerine ışık tutuyor.

Bursa’nın ‘UNESCO Dünya Mirası’ ilan edilişinin 3. yıldönümünde ICOMOS Uluslararası Anıtlar ve Sitler Günü 2017 etkinliği nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘UNESCO Dünya Miras Alanları ve Kültür Turizmi Uluslararası Paneli’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Hüdavendigar Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Bursa, bir cazibe merkezi”
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık, alanında uzman isimlerin yoğun katılım sağladığı panelin açılışında, Bursa’nın köklü kültürel değerleri olan bir şehir olduğunu ifade etti. Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın değerlerine sahip çıktığını anlatan Karlık, “Bursa, 8500 yıllık tarihe sahip bir şehirdir. Her yanımız doğal ve kültürel zenginliklerle dolu… Uludağ’ı, Karagöz ve Hacivat’ı, kestane şekeri, havlusu, şeftalisi ve termal suları ile ünlenmiş olan ülkemizin en nadide şehirlerindendir, Bursa. Tarihte olduğu kadar turizm faaliyetleri açısından da Bursa, ülkemizde lokomotif şehirlerdendir. Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızla Bursa’nın turistik bir cazibe merkezi olmasına gayret gösteriyoruz” diye konuştu.
Başkanvekili Karlık, Bursa’nın Bitinyalılar’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, evrensel bir değer olan şehirde tarihi miras çalışmaları kapsamında 7 yılda 200’e yakın eserin ayağa kaldırıldığını, 450 yeni eserin restorasyon çalışmalarının devam ettiğini, Muradiye Külliyesi’nde yılda 1,5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlandığını, turizm bölgesi olan Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin restorasyonlarla ayağa kaldırıldığını söyledi. Karlık, İznik’in de ‘Dünya Mirası’ olabilmesi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi. Karlık, Dünya Miras Listesi konulu çalışmalarda eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile tanıtım ve kurumlar arası koordinasyona da önem verdiklerini sözlerine ekledi.

Kültür turizmi
Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu da Bursa’nın evrensel değerine dikkati çekerek, “Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası ilan edilişini kutlamak ve koruma bilincini kentte yaygınlaştırmak amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu sene Bursa’nın Unesco Dünya Mirası ilan edilişinin 3. yıl dönümü… Bu nedenle panelin konusu ‘Kültür Turizmi’ olarak belirlendi” dedi.
Prof. Dr. Dostoğlu, UNESCO sürecinde Bursa’ya çok büyük destek veren UNESCO Milli Komisyonu Başkanvekili Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı’ya da teşekkür etti. Botsalı ise konuşmasında, ‘UNESCO Dünya Mirası’ Bursa’nın, kültürel değerlerine sahip çıkılması ve geleceğe taşınmasının önemine vurgu yaptı. Konuşmaların ardından, panelin, Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu’nun başkanlığını gerçekleştirdiği ilk oturumunda, ICOMOS Türkiye Milli Komite Başkanı Prof. Dr. İclal Dinçer, ‘Tarihi ve Doğal Değerlerin Korunmasında Sürdürülebilir Turizm İlkeleri’ konusunda çalışmalarını paylaştı. Ayrıca Edinburgh Alan Başkanı Adam Wilkinson ‘Edinburgh Dünya Miras Alanındaki Kültür Turizminde Fırsatlar ve Zorluklar’, Dubrovnik Belediyesi, Kıdemli Uluslararası İlişkiler Danışmanı Biserka Simatovic ‘UNESCO Dubrovnik: Kültür Turizminin Zorlukları’ ve Kazan Devlet Kültür Enstitüsü, Rusya ICOMOS Komitesi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Rafael M. Valeev de ‘UNESCO Dünya Miras Alanı Olarak Kazan Kremlini ve Kültürel Turizm’ konularında da katılımcılara bilgiler verdi.

 

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top