Büyük hedefe, büyük kaynak

Büyük hedefe, büyük kaynak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kuruluş çalışmaları süren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin (BBTM) ana binasının yılsonuna kadar tamamlanmasına ve 40 milyon TL’lik maddi kaynağın TÜBİTAK üzerinden BBTM’ye aktarılmasına ilişkin ön protokol, Ankara’da imzalandı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altınbaşak arasında imzalanan protokole göre; Büyükşehir Belediyesi, kuruluş çalışmaları halen devam eden BBTM için bu yılın sonuna kadar ana bina yapacak. Yalova Yolu TÜYAP karşısında hazırlanan 12 dönüm araziye yapılması planlanan binanın tamamlanmasının ardından; Bilim, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından Bursa için ayrılan 40 milyon TL’lik kaynak, TÜBİTAK kanalıyla Büyükşehir Belediyesi üzerinden BBTM’ye aktarılacak. Aktarılan finansman, BBTM’nin içerik yapısında kullanılacak.

TÜBİTAK ile birlikte imzaladıkları BBTM’ye ilişkin ön protokolü tarihi bir adım olarak niteleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BBTM’nin faaliyete alınmasıyla birlikte Türkiye’nin açılan ilk bilim ve teknoloji merkezi olacağını söyledi. BBTM ile üretim ve sanayi kenti olan Bursa’da, inovatif çalışmalarına imza atan, yenilikçi ve tasarıma önem veren bir gençliğin yetişmesini arzuladıklarını ifade eden Başkan Altepe, “Bursa bugün, sanayinin çeşitli dallarında Türkiye ve dünyanın en önemli tedarikçileri arasında bulunuyor. Bugüne kadar yan sanayide etkisini sürdüren bu güçlü ağ, inşallah bundan sonra ana sanayide de kendisini gösterecektir. BBTM’nin de katkısıyla gençlerimizi yenilikçi düşünmeye zorlayacak, tasarım ve kalitesiyle bize özgü ürünlerin çıkartılmasını, yeni modellerin üretilmesini sağlayacağız. Bu anlamda TÜBİTAK’ın desteğini çok önemsiyoruz. İnşallah bu işin üzerinde gece-gündüz durup, bir an önce faaliyete geçeceğiz” dedi.

TÜBİTAK’ın Kavaklıdere’deki merkezinde gerçekleşen ön protokol imza törenine; Başkan Altepe ve TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın, BBTM Genel Koordinatörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan, Büyükşehir Belediyesi AR-GE Şube Müdürü Aziz Elbas ve TÜBİTAK yetkilileri katıldı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top