Büyükşehir`den örnek hizmet

Büyükşehir Belediyesi`nin sosyal belediyecilik faaliyetlerinden olan Evde Hasta Bakım Merkezi, sağlık hizmetlerini vatandaşlara seri ve güvenli bir şekilde ulaştırıyor.

Büyükşehir Belediyesi`nin Nilüfer Vadisi Doğa Parkı Abdal Köprüsü yanındaki binada hizmet veren Evde Hasta Bakım Merkezi`nin ekipleri, Bursa`nın daha sağlıklı bir kent haline gelmesi amacıyla çalışmalarını özveriyle sürdürüyor.
Ekonomik sıkıntıları nedeniyle sağlık hizmeti alamayan, yatalak hasta ve mağdur vatandaşlara evlerinde hizmet veren merkez, Büyükşehir Belediyesi sınırlarında tespit edilen, sosyal ve ekonomik yoksunluk ve yoksulluk içinde bulunan, herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, günlük yaşam faaliyetlerini tek başına sürdüremeyen hastaların teşhis, tedavi, bakım, eğitim ve yönlendirme hizmetlerinden yararlanmalarını amaçlıyor.
Evde hasta bakım merkezi, hasta yakınlarını hasta bakımı konusunda eğitmek, hastaların doktor tarafından verilmiş tedavilerini yapmak, şeker takibi, yara bakımı, serum takılması, enjeksiyon yapılması ve sonda değiştirilmesi gibi bakım hizmetleri ile hastanın kişisel hijyeninin yapılması, ihtiyaç halinde hastanın hastaneye transferini sağlayarak refakat hizmeti sunulması, hasta ve hasta yakınlarına psikologlar aracılığı ile psikolojik destek verilmesi gibi faaliyetlerde de bulunuyor.
Merkez, açıldığından bugüne kadar bin 89 kişiye doktor, hemşire, fizik tedavi ve bakım destek ziyaretinde bulunarak sağlık hizmetlerini ulaştırdı. Halen 759 kişiye aktif olarak sağlık hizmeti veren merkez, vatandaşların yarasına merhem oluyor.
Büyükşehir Belediyesi`nin evde sağlık hizmetinden yararlanan hastalar da gördükleri ilgiden çok memnun olduklarını söylüyor. Sağlık sorunları nedeniyle evlerinden çıkmakta zorlanan hastalar, sağlık hizmetinin ayaklarına kadar ulaşmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi`ne teşekkür ediyor.
Evde hasta bakımı hizmetinden yararlanan Tarık Gür, “Belden aşağı omurilik felciyim. 15 yıldır tedavi görüyorum. Doktorların başaramadığını, hemşire hanım başardı. 6 aydır her gün pansumana geliyorlar. Doktorlar bu yaranın kapanmasının mucize olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe`den Allah razı olsun” diyerek mutluluğunu dile getirdi.
Evde Hasta Bakım Merkezi`nden yararlanmak isteyen vatandaşlar, hafta içi 08.00 ila 17.00 arasında 2475356 ve 2470111 numaralı telefonlara başvurabilecekler.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top