Cengiz Kaya Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kaya: “Sanayi Yatırımlarına Da Faiz İndirimi Bekliyoruz”

Cengiz Kaya Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kaya: “Sanayi Yatırımlarına Da Faiz İndirimi Bekliyoruz”

Konut kredilerinin psikolojik eşik olan yüzde 0,99’a düşmesinin uzun süredir durağan olan piyasaya gözle görülür bir canlılık getirdiğini belirten Cengiz Kaya Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Kaya; “Söz konusu faiz indirimlerinin bir ayağı da ticari arsalara yapılacak yatırımlar için de gerçekleşmeli. Aynı trendin devam ederek sanayi arsası yatırımları için de faiz indirimi bekliyoruz” dedi.

Cengiz Kaya gayrimenkul olarak sektörde 25 yılı geride bıraktıklarını kaydeden Kaya; “Sektörümüz yüksek faiz döneminde önemli bir daralma yaşadı. Yükselen faizler müteahhit firmaların orta vade planlarını alt üst ederek sarsıntı yaşamasına neden oldu. Ancak Merkez Bankasının aldığı ciddi, dişe dokunur faiz indirimi kararı ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün daralma kıskacından kurtulmasına ve kısa ve orta vadede önünü görebilmesine olanak sağladı. Alınan bu karar sektörün bir paydaşı olarak emlak sektörünü de açıkçası rahatlattı” şeklinde konuştu.

BURSAYA MİLYAR DOLARI AŞAN YABANCI YATIRIM GELEBİLİR

Sektörde kendilerini tanımladıkları yeri sanayiye yönelik parsellerin ağırlıklı olarak yabancı sermayeye satılması olarak ifade eden Cengiz Kaya; “Piyasa konuttaki indirimi memnuniyetle karşıladı ve yatırım yatırımcılar için konumu ve mevcut sanayi potansiyeliyle Bursa en önde gelen lokasyonların başında geliyor. İndirim yatırım kredilerinde de yapılırsa Bursa doğrudan dış yatırımda aslan payını rahatlıkla alacaktır. Zira İzmit ve Çorlu gibi lokasyonlara göre avantajları hala korumakta. Yatırım kredilerindeki dişe dokunur bir indirim Bursa’ya milyar dolar seviyesinde yatırımın gelmesini sağlayacaktır. Bu konuda körfez ülkelerindeki kontakta olduğumuz yatırımcılar oldukça istekli. Yıllardır ülkemizin önemli bir eksikliği olan dış ticaret açığının ilk defa artıya geçmesi yatırımların önünün açılmasıyla anlık değil uzun soluklu bir kavram haline gelecektir. Yatırıma yönlendirilen her kuruş, ülkemize istihdam, üretim ve devletimize vergi olarak geri dönecektir” diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top