Cephanelikte patlama: 25 şehit

Cephanelikte patlama: 25 şehit

Genelkurmay, Afyonkarahisar’daki cephanelikte meydana gelen patlamada, 25 askerîn şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamada, dün akşam saat 21.15 sıralarında Afyonkarahisar’da konuşlu Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı’nda, el bombalarının depolandığı cephanelikte yapılan çalışma esnasında, henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldiği belirtildi.
Patlama sonucunda, 25 askeri personelin şehit olduğu, 4 askeri personelin de hafif şekilde yaralandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
”Olayla ilgili idari ve adli soruşturmaya başlanmıştır. Elim olay sonucu hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve meslektaşlarına sabır, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.” 

CHP heyeti Afyonkarahisar’a gidecek
Afyonkarahisar’daki patlama nedeniyle CHP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Haluk Koç ile Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ve milletvekillerinden oluşan CHP heyetinin Afyonkarahisar’a giderek taziyede bulunacağı ve temaslar yapacağı bildirildi.

Tesisler hasar gördü
Kışlacık mevki ile Ataköy arasındaki cephanelik bölgesinde uzman ekipler inceleme yaparken, patlamanın tesislerde önemli hasara yolaçtığı, cephaneliğin kullanılamaz hale geldiği, bir askeri kamyonunda da parçalandığı görüldü.
Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu sabaha karşı ayrıldığı kışlaya, günün ışımasıyla geri döndü.

Başbakan bilgi aldı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar’daki patlamaya ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu telefonla arayarak bilgi aldı.

Yakındaki köylüler yaşadıklarını anlattı
Askeri bölgenin yanındaki köydeki vatandaşlar, patlamanın etkisini şiddetli şekilde hissetti. 
Mustafa Gök adlı vatandaş yaptığı açıklamada, patlamanın ardından Ataköy Datlar mevkisindeki tarlasına şarapnel düştüğünü bildirdi.
İsa Özyürük de, camide yatsı namazını kılarken şiddetli patlamanın olduğunu anlatarak, ”Eve gittiğimde camlar kırılmış, çocuklar korkmuştu” dedi.
İsmail Sarı da ”O sesi tarif etmek imkansız. Askeriyeye füze ya da atom bombası geldi, öyle düşündük. Köy karardı. Barut kokusu.. Evimizin camları kırıldı” diye konuştu.
Muzaffer Tan ise ”Deprem oluyor gibi sarsıldık. Evlerin çatılarında taş, demirler, bombalar var” dedi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top