‘cep’lere ‘tek tip uygulama’ geliyor

20100216081714_mobil Dünya GSM operatörleri el ele verdi ‘cep’lere ‘tek tip uygulama’ geliyor.

Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nin ilk gününde Vodafone, TeliaSonera, AT&T gibi büyük operatörlerin de arasında bulunduğu 24 firma Wholesale Applications Community (WAC) adlı ortak platformda buluştu. Artık bütün cep  uygulamaları marka ve model fark etmeden her telefonda kullanılabilecek.MOBİL iletişim teknolojisi zirvesi Mobile World Congress (Mobil Dünya Kongresi-MWC), 182 ülkeden 47 bin cep  profesyonelini buluşturdu. Kongrenin ilk gününde uygulamaları birleştiren platform büyük ilgi gördü. Wholesale Applications Community (WAC) adlı ortak platforma aralarında Vodafone, TeliaSonera, AT&T, Telecon Italia, Deutsche Telecom, Orange, Teleonor, Orascom, NTT Docomo, China Mobile’ın da bulunduğu 24 firma üye oldu. Apple’ın “App Store”u, Nokia’nın “Ovi”si, Vodafone’un “360”ı gibi cep  kullanıcılarının mobil uygulamaları indirdiği platformları birleştirmek için yola çıkan telekom firmalarının girişimiyle farklı firmaların geliştirdiği uygulamaların her cihazda çalışabilmesinin yolu açıldı.

4.6 milyar dolar

Dünya GSM Birliği’nin yaptığı açıklamaya göre, şu anda dünyada 3 milyar aboneye hizmet veren 24 şirketin oluşturduğu birlik, cihaz ayrımı yapmadan ortak mobil  uygulamalarının geliştirilmesi ve dağıtımını yapacak. LG, Samsung ve Sony Ericsson gibi cihaz üreticilerinin de desteklediği birlik, önümüzdeki 1 yıl içinde  uygulamalar alanında standartların belirlenmesi için çalışacak.
Tahminlere göre,  uygulamalar bu yıl 4.6 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişecek. GSM Birliği’nin (GSMA) düzenlediği kongrede, dünyanın mobil operatörleri, cep  ve ağ ekipmanları üreticileri, uygulama geliştiricileri buluştu. Kongreye, 800’ü GSM operatörü 200’ü cihaz üreticisi olmak üzere 1300 firma katılıyor.

Mobil Dünya Kongresi’nde ‘işletim’ yarışı

Akıllı telefonlarda Snapdragon işlemci, Amoled ekran, yüksek megapiksel öne çıkıyor.

Pek çok üretici Android’li telefonlarını sergiliyor.

‘App Planet’ adı verilen bölümde tamamen  uygulamalar öne çıkıyor.

Nokia’nın, Intel’le geliştireceği akıllı  telefonlarına yönelik işletim sistemi Linux tabanlı çalışacak.
Samsung, açık kaynak kodlu cep telefonu platformu Bada üzerinden çalışan cep telefonunu tanıttı.
Sony Ericsson 3 yeni modelini görücüye çıkardı. Xperia X10 Mini, QWERTY klavyeye sahip Android işletim sistemli Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro ve Vivaz Pro da gün yüzüne çıktı.

Yorumlar

yorum

Copyrights © 2009 - 2014 Haberbursa.net

Scroll to top